Projekti u školi

Projektne aktivnosti u našoj školi

Škola rado podržava projektne aktivnosti koje su u funkciji afirmacije, edukacije, relaksacije i zadovoljenja potreba naših učenika, nastavnika i roditelja:

• Projektne aktivnosti koje će kroz nabavku opreme i materijala doprinijeti stvaranju ugodnijeg ambijenta za učenike.
  • Projektne aktivnosti koje su upotrebljive za odgojna nastojanja i savremene obrazovne tendencije.
  • Projektne aktivnosti koje promovišu zajedništvo, toleranciju i uzajamno poštovanje
  • Projektne aktivnosti koje promiču humanitarni rad učenika i empatiju za druge
  • Projektne aktivnosti koje doprinose kreativnosti učenika
  • Projektne aktivnosti koje osnažuju roditelje za njihove kompetencije
  • Projektne aktivnosti koje doprinose stručnom usavršavanju nastavnika
  • Projektne aktivnosti koje prate Akcioni plan u prevenciji maloljetničke delinkvencije.

Do sada u našoj su se realizovali sljedeći  projekti:

• U nedjelju, 21.4.2024. godine učenici koji su učestvovali u projektu „Razmjena učenika“ vratili su se sa sedmodnevne posjete partnerskoj školi u Friedrichshafenu. Već duži niz godina naša škola realizuje projekte sa partnerskom školom „Gemeinschaftsschule Schreienesch“ iz Friedrichshafena. Uzvratna posjeta je protekla u jako dobrom raspoloženju svih učesnika. Naši domaćini su se potrudili da upoznamo historiju regije Bodensee te smo tako imali više posjeta različitim malim gradovima. Svaki od tih malih gradova (Meersburg, Lindau, Ravensburg) nosi značajan dio njemačke historije, a učenici su kroz posjete sojenicama, tvrđavama i  muzejima imali priliku da to dožive na najbolji mogući način. Prijem u gradskoj upravi grada Friedrichshafena je također bio sastavni dio aktivnosti. Više detalja možete naći na sljedećem linku:

RAZMJENA UČENIKA U NJEMAČKOJ

• „Razmjena učenika“, je  projekat u okviru kojeg sarađujemo sa partnerskom školom iz  Friedrichshafena. Ova je predivna prilika iskorištena je za promociju bosanske kulture, historije, tradicije i turizma. Uz veliko gostoprimstvo naših učenika i njihovih porodica, gosti su uživali u posjetama: Vijećnici, Baščaršiji, muzeju Ratnog djetinjstva, Tunelu spasa, Travniku, Jajcu, Trebeviću, Žutoj tabiji i mnogobrojnim drugim atrakcijama i sadržajima u našem gradu. Više detalja možete naći na sljedećem linku:

RAZMJENA UČENIKA U BiH

• Razmjena učenika sa OŠ „SV. Kiril i Metodije“ je projekat  koji ima za ideju izgradnju neraskidivog mosta prijateljstva između naših škola, kao i gradova Skoplja i Sarajeva. Više detalja možete naći na sljedećem linku:

RAZMJENA UČENIKA - MAKEDONIJA

• „Budi inspiracija“ – LINK
  • „VIVA Festival“, je  stalna manifestacija u oblasti kulture, čiji je osnivač i organizator Udruženje VIVA iz Sarajeva, BiH. To je istovremeno domaći i međunarodni takmičarski filmski festival umjetničkih ostvarenja u oblasti dokumentarnog filma rađenog tehnikom filmskog ili video (elektronskog) zapisa. Festival se održava u Sarajevu i u još 11 gradova, jednom godišnje. Viva škola filma su trodnevne filmske radionice za mlade iz BiH.

VIVA Festival

• “Škola za 21. vijek” u organizaciji British Council. Više detalja možete naći na sljedećem linku:

ŠKOLA ZA 21. VIJEK

•  „Razmjena učenika“, je  projekat u okviru kojeg sarađujemo sa partnerskom školom iz  Friedrichshafena. Razmjena se realizuje sa različitim temama, a ove godine tema je bila „Sport povezuje“. Više detalja možete naći na sljedećem linku:

SPORT POVEZUJE

•  „Povežimo se: brže, bolje i jače!“, nastavak realizacije projekta koji finansijski podržava Ambasada SAD-a u BiH i u okviru kojeg sarađujemo sa O.Š. “Sveti Sava“ iz Lukavice.
  • „Zajedno za inkluzivno i nediskriminatorno obrazovanje romske djece u Kantonu Sarajevo„ – nosilac „Kali Sara – RIC“
  • „Ja to hoću, mogu i znam„ – nosilac Raiffaisen banka
  • „Sačuvajmo od zaborava naše zanate“ – nosilac „BH Telecom“
  • „Povežimo se brže, više i jače„ – nosilac US EMBASSY Sarajevo
  • „Sanacija i opremanje školskog dvorišta“ – nosilac Općina Centar.