Zašto je pranje ruku toliko važno?

Higijena ruku je veoma važna mjera prevencije infekcije!
Pravilna i redovita higijena ruku, odnosno redovito pranje ruku dobar je, jednostavan i jeftin način sprječavanja širenja mnogih zaraznih bolesti koje se mogu prenijeti prljavim rukama a kao što su obična prehlada, gripa, razne infekcije i zarazna žutica.

U mikroorganizme ubrajamo bakterije, viruse, gljive i praživotinje. Neki od njih mogu biti uzročnici bolesti. Površina naše kože nije sterilna. Tokom svakodnevnih aktivnosti ruke se kontaminiraju mnoštvom mikroorganizama iz okoline – preko kontakata s kontaminiranim površinama, predmetima, ljudima, životinjama, itd.

Potencijalni uzročnici bolesti mogu se putem kontaminiranih (prljavih) ruku unijeti u organizam kroz usta, nos, spojnicu oka ili preko oštećene kože (veće ili manje rane na koži, ogrebotine).

Kako možemo spriječiti širenje patogenih mikroorganizama?

Redovito i pravilno pranje ruku spriječit će širenje većine zaraznih bolesti koje se mogu prenijeti nečistim rukama. Naviku redovitog pranja ruku treba usaditi u navike ponašanja već u ranom djetinjstvu. Zaštitite rane (posjekotine, ogrebotine) zavojima, flasterima ili zaštitnim rukavicama, jer je oštećena koža osjetljiva za infekcije.

Kada treba prati ruke?

Ruke uvijek treba prati kad su vam vidljivo uprljane.
Međutim sjetite se oprati ruke i:

Prije:

• jela (obroka) / pripreme hrane,
  • hranjenja mlađeg brata ili sestre,
  • aktivnosti koje obavljate s malom djecom naročito sa bebama,
  • dodirivanja usta, nosa ili očiju,
  • kontakta s bolesnom osobom.

Poslije:

• uporabe toaleta,
  • brisanja nosa, kašljanja i kihanja,
  • mijenjanja pelena,
  • dodirivanja predmeta kontaminiranih pljuvačkom ili krvlju,
  • kontakta s bolesnom osobom,
  • kontakta sa životinjama,
  • iznošenja smeća, čišćenja sobe, i sl.
  • povratka u kuću ili stan (iz šetnje, igranja, kupovine…),
  • te u svim slučajevima kada su ruke potencijalno kontaminirane.

U VIDEU POGLEDAJTE EKSPERIMENT POD UV SVJETLOM ŠTA SE DEŠAVA SA RUKAMA KOJE NISU OPRANE!
Izvor: Plivazdravlje.hr