Međunarodni dan žena i djevojaka u ICT-u

Svake godine posljednji četvrtak u mjesecu aprilu obilježava se Međunarodni dana žena i djevojaka u ICT-u. Tim povodom udruženje United uz posebnu podršku OSCE Mission to Bosnia and Herzegovina organizovao je konferenciju pod nazivom “Izazovi i prilike za žene u cyber sigurnosti”. Naše učenice: Ema Drljević, Emina Šivšić i Amina Mešić, te njihova nastavnica informatike Azra Kreho prisustvovale su ovoj zanimljivoj konferenciji, gdje se kroz panel diskusije i predavanja razgovaralo se o najnovijim trendovima u cyber sigurnosti, izazovima s kojima se žene suočavaju u ovom sektoru, te o važnosti formalnog, neformalnog obrazovanja kao i mentorstva.
Fokus konferencije je stavljen na cyber sigurnost kao jedan od najzahtjevnih segmenata ICT industrije, ali i kao slabu tačku našeg društva koje se teško odupire sve sofisticiranijim cyber napadima. Kao rezultat predanog rada i potrebe da se što širi krug korisnika upozna sa osnovama cyber sigurnosti, članice incijative Woman 4 Cyber (W4C)  Bosna i Hercegovina na konferenciji danas su promovisale vodič “Osnove cyber sigurnosti”, koji možete koristiti na sljedećem linku: https://vodic.w4c.ba/
Na kraju, kao zaključak istaknuto je da znanje i kompetentnost treba biti mjerilo uspjeha bez obzira na spol.