Međunarodni dan izumitelja obilježava se 9. novembra, jer je na taj dan rođena inovatorica u području bežičnih komunikacija i američka filmska glumica Hedy Lamarr. Bez njezina izuma danas bi bio nemoguć WiFi. Taj se dan prisjećamo velikih izumitelja koji su poboljšali naš svakodnevni život. Dan izumitelja pokrenut je na prijedlog Gerharda Muthenthalera, njemačkoga ekonomiste.
Organizatori Međunarodni dan izumitelja prate sljedeće ciljeve:
- stvaranje i jačanje vjere i nade u vlastite izumiteljske ideje i promjene,
- podsjećanje na već davno zaboravljene izumitelje,
- podsjećanje na velike izumitelje koji su poboljšali svakodnevni ljudski život,
- poboljšavanje uvjeta i mogućnosti izumitelja i vizionara, i
- poziv na zajednički izumiteljski rad za zajedničku ljudsku budućnost.
Dan izumitelja poticaj je budućim naraštajima da njeguju duh istraživanja i stalnog propitivanja, nadahnuće koje baštine od svojih sjajnih prethodnika, s ciljem da put koji je pred njima učine još svjetlijim i uspješnijim.
Svaki je izum započeo u umu pronalazača kao ideja koja, u većini slučajeva, nije odmah bila prepoznata od drugih i, u pravilu, što je ideja bila neobičnija, to je više izumitelj bio ismijavan. Primjerice, prvi su automobili bili bučni i oko njih se širio neugodan miris, pa im je malo tko davao izglede za budući upjeh. Isto tako, prva računala nam nisu olakšala život ali neovisno o tome dobre ideje se uvijek probiju i pronađu put za ostvarenje unatoč otporima i podsmijehu.
Djeca izumitelji 🙂
- Većini ljudi nije poznato da je 12-godišnji Benjamin Franklin prvi na svijetu izumio peraje za plivanje što ga je učinilo velikim uzorom za svako dijete koje sanja izumiti nešto što nitko prije još nije vidio. Tijekom stoljeća druga su djeca izumila mnoštvo stvari koje koristimo i danas kao što su: lizalica, trampolin i štitnici za uši.
- Vjerojatno jedna od najdojmljivih stvari koju je izumilo dijete svakako je tzv. Brailleovo pismo (braica) – sustav pisanja i čitanja namijenjen slijepim ili slabovidnim osobama, kojeg je 1824. godine osmislio Louis Braille. Izgubivši vid u tragičnom događaju kada je imao svega tri godine, Braille je proveo svoje rane tinejdžerske godine razvijajući novi jezik dok se školovao na Nacionalnom institutu za slijepe osobe u Parizu.
- Gotovo dva stoljeća poslije američki tinejdžer Ryan Patterson također je unaprijedio živote osoba s invaliditetom uz pomoć svojeg izuma – rukavice s posebnim senzorima koji prevode pokrete ruku američkog znakovnog jezika u pisane riječi na digitalnom zaslonu.