Aplikacija Mislimetar

Mobilna aplikacija Mislimetar predstavlja edukativni, zabavni, interaktivni alat, namijenjen za korištenje u formalnom i neformalnom obrazovanju. Cilj Mislimetra je poticanje razvoja kritičkog mišljenja i medijske pismenosti mladih. Zadaci unutar Mislimetra su interaktivni i sastoje se od videosnimaka, tekstualnih objašnjenja, slika i pitanja za korisnice i korisnike, koji pomažu u postizanju specifičnih ishoda učenja koji unapređuju kritičko razmišljanje i medijsku pismenost.

Aplikacija je podijeljena u sedam tematskih modula:

1. Kritičko mišljenje i medijska i informacijska pismenost
  2. Mediji i društvene mreže: Organizacija i analiziranje informacija
  3. Svijet činjenica, mišljenja i dezinformacija
  4. Ravna zemlja, gušteri-vanzemaljci i lažno slijetanje na Mjesec: Što su teorije zavjere?
  5. Snaga uzroka i posljedica
  6. Tehnika „šest šešira“: Kako riješiti problem uz različite perspektive?
  7. Debate ‒ praktična primjena kritičkog mišljenja i medijske i informacijske pismenosti

Aplikacija sadrži i odjeljak „Za nastavnike/ice“ u kojem su dostupni prijedlozi i ideje za rad s učenicima na satu, koji prate tematske sadržaje svakog od modula Mislimetra. Aplikacija također sadrži i rubriku Korisne poveznice, te „Leksikon manje poznatih pojmova“.

Mislimetar su kreirali Centar za obrazovne inicijative “Step by Step”  i Udruga građana  “Zašto ne”. Za tehničku implementaciju aplikacije zadužena je organizacija “Danes je nov dan”, a razvoj aplikacije financirala je Europska unija u Bosni i Hercegovini. i

Aplikacija je dostupna od septembra 2023. godine, a može se preuzeti na

Iako je to njegov primarni cilj, Mislimetar nije ograničen samo na korištenje u nastavi i neformalnom obrazovanju. Moguće ga je koristiti i za individualno učenje i napredovanje.