Šta znamo o zubima?

Evo nekoliko zanimljivosti o zubima koje sigurno niste znali.

Zubi se obično pojavljuju prije kod devojčica nego kod dječaka.

Djeca imaju 20 mliječnih zuba, dok odrastao čovjek ima 32 zuba.

Da li ste znali da je otisak zuba poput otiska prsta jedinstven za svaku osobu?
To znači da ne postoje dvije osobe sa istim zubnim nizom. Možete biti ponosni na Vaš unikatni osmijeh.

Dječiji, mliječni zubi se formiraju prije rođenja djeteta, za vrijeme trudnoće, a pojavljaju se tek oko šestog mjeseca starosti.

Da li ste znali da se dvije trećine zuba nalaze ispod desni, a samo je jedna trećina vidljiva u ustima? U slučaju pada i preloma zuba, najbolje je staviti polomljeni djelić u posudu sa mlijekom do posjete stomatologu, kako bi djelić zuba ostao sačuvan i mogao da se vrati.

Da su zubi važni pokazuje i istraživanje, prema kojem 50% ispitanika smatra da je osmijeh prva stvar koju primijete na licu. Da li ste znali da se djeca nasmiju nevjerovatnih 400 puta u toku dana?

Prve četkice za zube slične današnjim, potiču iz Kine.

Prva četkica za zube je napravljena 1867. godine. Sve do početka 20. vijeka koristili su ih samo bogati slojevi društva.

Pranjem zuba četkicom može se očistiti oko 60% dostupnih zubnih površina, što znači da bi obavezno trebalo upotrebljavati i druga sredstva (zubni konac, čačkalice za zube, interdentalne četkice).

Prema nekim istraživanjima, crni i zeleni čaj imaju antibakterijsku moć, te pomažu u sprječavanju karijesa i oboljenja desni.

Izvor: Stomatologija.me