Školska biblioteka

U ljetopisu naše škole na četvrtoj strani nalazimo podatak da je 21.10.1931.godine osnovana školska i đačka biblioteka, tako da će naša biblioteka 21.10.2023. godine slaviti svoj 92. rođendan. Godine nam govore o njenom bogatstvu i iskustvu, hiljadama đaka, roditelja, učitelja i nastavnika  koji su čitajući, intelektualno odrastali i odlazili dijeleći bogatstvo i iskustvo stečeno čitanjem vjernih čuvarica znanja. I danas, nakon toliko godina se možemo pohvaliti bogatim bibliotečkim fondom od oko 15 000 bibliotečkih jedinica od toga lektira oko 4 000, dječiji fond 3 084, bogat fond stručne literature, časopisa i beletristike, a posebno izdvajamo fond stare i rijetke knjige koji sadrži oko 170 bibliotečkih jedinica. Biblioteka škole koristi software Facit v2.0. Program se koristi za obradu bibliotečke građe (katalogizacija  i klasifikacija), zaduživanje/ razduživanje učenika i uposlenika škole, prati cirkulaciju bibliotečeke građe kao i automatsku razmjenu kataloških zapisa sa ostalim bibliotekama koji koriste isti software. Program ujedno na osnovu broja obrađenih bibliotečkih jedinica (monografskih i serijskih publikacija) kreira inventarnu knjigu obrađenih bibliotečkih jedinica (monografskih i serijskih) kreira inventarnu knjigu biblioteke sa svim ulaznim podacima: inventarni broj publikacije, datum obrade, naslov, autor i niz drugih podataka vezanih za klasifikaciju i katalogizaciju bibliotečke građe.

Fond školske biblioteke je podijeljen na sljedeće stručne skupine:

• SLFF- stručna literatura za filozofiju i sociologiju
  • SLPS- stručna literatura za psihologiju
  • SLR- stručna literatura za religiju
  • SLO- stručna literature za obrazovanje
  • SLP- stručna literatura za pedagogiju
  • SL- stručna literatura
  • SLS- stručna literatura za saobraćaj
  • SLI- stručna literatura za informatiku
  • SLM- stručna literatura za matematiku
  • SLH- stručna literatura za hemiju
  • SLF- stručna literatura za fiziku
  • SLB- stručna literatura za biologiju
  • SLU- stručna literatura za umjetnost
  • SLJ- stručna literatura za jezik I književnost
  • KBH- književnost Bosne i Hercegovine
  • SLH- stručna literatura za hemiju
  • FO- fond opći
  • FD- fond dječiji
  • L- Lektira ( L2,L3,L4,L5,L6,L7,L8,L9)
  • SLE- stručna literatura na engleskom jeziku
  • FDE- fond dječiji na engleskom jeziku
  • FDN-fond dječiji na njemačkom jeziku
  • FSR- fond stare i rijetke knjige
  • FP- fond periodike
  • LRD – legat Ramiz Džananović

Na na početnom linku  možete pogledati neke od sadržaja naše biblioteke poput monografije škole, školskog lista, starih i rijetkih knjiga i spisak lektira, a na sljedećem linku fotografije iz biblioteke: Galerija fotografija iz biblioteke.