Uživali smo u Danu BezVeze

U cijelom svijetu, 29. april se obilježava kao Dan igre.
Učenici odjeljenja VII2 i V1 odlučili su od svojih nastavnica Indire Buljubašić i Maide Mirvić dobili poziv da obilježe ovaj dan, sa članovima svojih porodica ili sa prijateljima. Nazvali su ga Dan BezVeze:-) Ali, ni slučajno ne zato što je to bezvezan dan, nego što su odlučili jedan dan provesti bez ekrana i internetskih veza.
Naši drugari su se igrali, mahom u prirodi, nekih davno zaboravljenih igara, ali i onih kojih nikad nisu.
Pogledajte njihove zapise i – IGRAJTE SE!

Igrom dijete upoznaje svoju okolinu, uči o sebi, o drugima i o svijetu općenito. Njome razvija osjećaj sigurnosti, samokontrole, samostalnosti, razvija vještine i jača samopouzdanje.

•  Bacanje kamena s ramena je stara hrvatska narodna igra koja se igra u svim svečanijim prilikama i svatovima. Danas je jako poznata u Hercegovini. Igra se sa kamenom teže mase i kamen mora da ima jednu ravnu stranu kako bi stala na dlan igrača koji baca. Svi igrači bacaju kamen sa iste pozicije. Mladi momci koriste igru da bi se dokazali pred curama da bi im pokazali da su najjači. Pobjednik je onaj koji baci kamen najdalje.

Dino Dedajić , Dino Pejović , Ajla Tataragić su ovu igru probali igrati na Baricama, a kako su se zabavili pogledajte u videu na sljedećem linku: VIDEO 1

• Kako provodi dane bez veze opisao je Karel Arman Devisme u svojoj prezentaciji koju možete pregledati na sljedećem linku: VIDEO 2
  •  Za Dan BezVeze Isa Zenuni je snimio video kako igra sa svojim bratom, a možete ga pogledati na sljedećem linku: VIDEO 3
  • Kako provodi Dane BezVeze prikazala je Medina Rizvanbegović u svom videu koji možete pregledati na sljedećem linku: VIDEO 4
  • Care, care gospodare koliko je sati? U ovoj igri učestvuju najmanje tri igrača. Jedan igrač je car, on je prema ostalim igračima okrenut leđima. Igrači ga pitaju: „Care, care, gospodare koliko je sati?“ Igrač koji je car mora odgovoriti na pitanja na sljedeći način (broj i vrstu koraka određuje igrač – car), na primjer: 5 mravljih koraka (stopalo ispred stopala), 8 mišjih koraka (mali koraci), 2 mačija koraka (srednji koraci), 1 konjski korak (veliki korak). Osoba koja prva stigne do cara postaje car. Car također može odgovoriti „pao sat u bunar“ što znači da igrač kojem je car dao takav odgovor se vraća na početnu poziciju.

Lorenzo Balsini je ovu igru igrao sa sestrom na vikendici, a kako je to izgledalo pogledajte na sljedećem linku: VIDEO 5

• Adla Šehović, Esma Kučević, Aiša Bektešević, Dunja Hadžiomerović i Mona Bećirović ispunile su svoj dan najrazličitijim igrama, a vi to možete pogledati na sljedećem linku: VIDEO 6
  • Emina Ćapin je odlučila da Dan bezVeze provede na zraku, igrajući školice, što možete vidjeti na sljedeća dva videa: VIDEO 7 i VIDEO 8
  • Hana Buturović i Emma Mikulić osmislile su vlastitu igru za Dan BezVeze, a kako je to izgledalo možete pogledati na sljedećem linku: VIDEO 9