Svjetski dan štednje obilježava se 31. Oktobra kao sjećanje na Prvi međunarodni kongres štedioničara, a koji se održao 1924.godine u Milanu. Na održanom kongresu, tada su se sastali predstavnici svjetskih štednih ustanova kako bi pronašli izlaz iz krize koju je prouzrokovao I svjetski rat.
Tokom Prvog međunarodnog kongresa štedioničara u Milanu, italijanski profesor Filipo Ravizza proglasio je ovaj dan „Međunarodnim danom štednje“ kako bi omogućio lakše informisanje ljudi širom svijeta o ideji da svoj novac čuvaju u banci umjesto da ga drže ispod dušeka. Sudionici kongresa bili su jednoglasni i rekli su da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva, pa je zbog toga ustanovljen Svjetski dan štednje kao oživljavanje borbe protiv rasipništva. Tu je odluku donijelo ukupno 350 delegata iz 27 zemalja koji su predstavljali oko 100 miliona štediša. Ovim postupkom započeta je era promišljanja o očuvanju postojećih resursa i promjena u njihovom korištenju. Građani su uvijek nastojali da štednjom novca ostvare osobnu materijalnu neovisnost i sigurnost, jer štednja nije samo odgađanje potrošnje, nego i planiranje određenih želja i potreba.
Ukupna štednja istaknuta je kao dokaz zrelosti jednog gospodarstva i njenih stanovnika. Istaknuta je i važnost finansijske edukacije u školama, te su pokrenute razne inicijative u saradnji sa obrazovnim institucijama. Na ovaj datum svake se godine podsjeća na važnost štednje i uopšte upravljanja novcem kako bi se prvenstveno kod najmlađih, razvila svijest o tome koliko je značajna ova korisna navika.
Svjetski dan štednje u nekim dijelovima svijeta obilježava se tako da banke otvaraju svoja vrata najmlađima koji imaju priliku posjetiti banke i saznati nešto o njihovom poslovanju, doniranjem određenih sredstva u dobrotvorne svrhe, darovanjem štednih kasica, štednih knjižica sa simboličnim ulozima, nagrađivanjem nastarijeg i najvjernijeg štediše …
Štedimo novac i raspolažimo sa njim savjesno 😊
Fotografije su vlasništvo učenika i nastavnika naše škole. 🙂