SVJETSKI DAN PISMENOSTI – “Promoviranje pismenosti za svijet u tranziciji: Izgradnja temelja za održiva i mirna društva”

Ovogodišnju temu obilježavanja Svjetskog dana pismenosti je definirao UNESCO: “Promoviranje pismenosti za svijet u tranziciji: Izgradnja temelja za održiva i mirna društva”.

Ovom temom teži se ka obrazovanju i kroz cjeloživotno učenje uz isticanje uloge pismenosti u izgradnji inkluzivnijeg, mirnijeg, pravednijeg i održivijeg društva.

Učenici II 1,2,3 razreda naše škole su prigodnim aktivnostima u školskoj biblioteci obilježili osmi septembar, Svjetski dan pismenosti. Sa bibliotekarkom škole razgovarali su o važnosti pismenosti u svakodnevnoj komunikaciji, upoznali bogatstvo jezičke latinične i ćirilične raznolikosti kroz Ljetopis škole, te saznali da je  prvi nastavni dan u školi  bio 17. septembra 1931. godine, a svečano otvorenje je upriličeno  21. septembra. Škola je dobila  ime I narodna osnovna škola Prestolonaslednika Petra.

PRVI PERIOD (1931-1941) I narodna osnovna škola Prestolonaslednika Petra

DRUGI PERIOD (1941-1945)  I pučka osnovna škola

TREĆI PERIOD (SEPTEMBAR 1945- 1992)  OŠ „Miljenko Cvitković“

ČETVRTI PERIOD (APRIL 1992-1995)  OŠ „Musa Ćazim Ćatić“

Da bi društvo  napredovalo, važno je opismenjivanje članova svih društvenih skupina. Pismenost podiže kvalitetu života i doprinosi razvoju obrazovanja. Biti pismen podrazumijeva proces cjeloživotnog učenja koje donosi brojne prednosti kako pojedincu, tako i široj društvenoj zjednici.

Učenici su sudjelovali u raspravi o važnosti pismenosti kao jednom od najvažnijih ljudskih prava, te  o odlikama pismene osobe u današnjem svijetu i što sve podrazumijeva biti pismen. Biti pismen daleko je više od usvojenih osnovnih vještina čitanja i pisanja. Informacijska pismenost, medijska pismenost, digitalna pismenost pojmovi su o kojima su učenici također razgovarali i povezivali ih s učenjem. Upoznali su se i s problemom nepismenosti koji je još uvijek prisutan u svijetu više nego što mislimo.

Učenici su zaključili kako je važno, promovirati pismenost kao dio svakodnevnog učenja i poticati na čitanje što je od izuzetne važnosti za poboljšanje pismenosti u društvu.

Fotografije sa ovih zanimljivih dešavanja možete pogledati u našoj galeriji na sljedećem linku: SVJETSKI DAN PISMENOSTI