Šta je Google Classroom?

U maju, 2014. godine javnosti je predstavljen projekt Google Classroom. Ovaj proizvod integrira niz alata: Google Drive, Docs i Gmail kako bi potakao učitelje da ih koriste za dodjeljivanje i prikupljanje zadaća online, kao i za poboljšanje komunikacije s učenicima. Uz zadaću učitelji mogu dodati i privitke iz Drivea – dokumente, Excel tabele i slično. Google ga nudi kao dio softverskog paketa Apps for Education, a sadrži vrlo korisne alati za kreiranje virtualnih učionica, razreda, seminara i zapravo svega što se tiče mogućnosti “učenja na daljinu” ili “virtuelnog učenja”. Dostupan je na 42 jezika.

Kako bi se zaštitila privatnost učenika, Google ne koristi Classroom u marketinške svrhe, niti će se u njemu objavljivati oglasi. Prema Googleovim podacima, za korištenje ovog servisa, prijavilo ih se više od sto hiljada korisnika iz 45 zemalja. I naša škola od 2015.godine koristi usluge ovog servisa. Svaki učenik od 4. do 9. razreda i nastavnik ima svoju e-mail adresu pomoću koje se prijavljuje i ostvaruje željenu komunikaciju.