Stazom sjećanja

Na današnji dan 1992. godine počela je opsada Sarajeva, glavnog grada Bosne i Hercegovine, koja će ostati zapamćena kao najduža opsada jednog glavnog grada u historiji. Za vrijeme opsade, oko 350 hiljada stanovnika bilo je izloženo svakodnevnoj neprijateljskoj vatri iz različitih vrsta naoružanja, sa položaja smještenih na okolnim brdima. Ubijani su ljudi, rušeni civilni, kulturni, vjerski objekti, pa čak i bolnice. Tokom opsade poginuo je 11.541 građanin Sarajeva, među njima 1.601 dijete.

Tim povodom, danas je na dionici od Trga Djece Sarajeva do Baščaršije, upriličena postavka “Stazom sjećanja”, gdje su postavljene hiljade pari cipela koje simbolizuju korake ubijene djece, građana i poginulih branitelja tokom opsade Sarajeva.

Kao i svake godine naši učenici uzmu učešće u obilježavanju značajnih datuma kroz različite aktivnosti:

• Učenici VII2,u pratnji razrednice Malbine Sadiković i bibliotekarke Senade Bašić, učestvovali u šetnji “Staze sjećanja” i odali počast svim ubijenim građanima i građankama grada Sarajeva.
  • Ovom projektu priključili su se učenici i uposlenici naše škole, te organizovali akciju prikupljanja obuće (cipele, čizme, patike, papuče…) koje na današnji dan simboliziraju  korake ubijene djece, građana Sarajeva, poginulih branitelja MUP-a i Amije RBiH. Svaki donirani par obuće je svojevrstan podsjetnik na to da su oni koračali ovim tlom.

Priključivanjem ovoj akciji naši učenici i uposlenici su pomogli u izgradnji kulture sjećanja i odavanju počasti onima koji su dali svoje živote tokom opsade grada Sarajeva.