Poruka mira: od mene za moju zajednicu, za moju zemlju, za mir u svijetu

Dan ljudskih prava  obilježava se 10.12. svake godine. Prije 75 godine donesena je Opća deklaracija o ljudskim pravima UN-a. Ove godine 10. decembra  obilježavamo 75-u godišnjicu Opće deklaracije o ljudskim pravima, historijskog dokumenta od 30 članova koji je odigrao značajnu ulogu u podizanju razine zaštitite ljudskih prava.

10 decembra 1948. godine prilikom potpisivanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima po prvi puta u historiji i čovječanstva priznato je pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost… bez ikakvih razlika” i pri tome udaren kamen temeljac za Međunarodni dan ljudskih prava. Ovaj datum je prekretnica u suvremenoj historiji kada su se nacije svijeta udružile kako bi jednom i zauvijek stale na kraj genocidu nastalom za vrijeme Drugog svjetskog rata. Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima jedan je od prvih značajnijih dostignuća Ujedinjenih nacija koji kao dokument predstavlja osnovnu filozofiju pravno obavezujućih međunarodnih instrumenata nastalih nakon 1948.

Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, Udruženje mreža za izgradnju mira otvorila je javni poziv na temu: “Poruka mira: od mene za moju zajednicu, za moju zemlju, za mir u svijetu”. Učenici naše škole, koji su zajedno s nastavnicom Amelom Tiro, poslali radove na javni poziv su: Vanja Arsenović VI-2, Lamija Began VII-1, Adnan Ćeman VII-2,  Harun Dautbegović VII-2,  Darin – Ban Brahić VII-2, Majda Maša Prelić VII-2, Hamza Hrnjica VII-3,  Lena Husić VIII-2, Dora Davidović VIII-2. Svojim radovima, učenici nastoje pomoći izgradnji pravednog i prosperitetnog društva i svijeta, jačanju dijaloga i solidarnosti, uz poštovanje građanskih i demokratskih vrijednosti.

Svojim literarnim, likovnim radovima uljepšali su prostorije naše škole. U uređivanju pomogli su im i učenici sedmih razreda, koji su kroz predmet Građansko obrazovanje pripremali plakate povodom Međunarodnog dana ljudskih prava. Nastali video i plakate možete pogledati u našoj galeriji na sljedećem linku: DAN LJUDSKIH PRAVA