Ogledni čas iz Biologije u 6. razredu po ishodima učenja

U petak, 09.06.2023. godine u našoj školi je nastavnica biologije Zumra Topuz-Agić realizovala ogledno-ugledni čas na temu „Čovjek i zdravlje“ , Sistematizacija – analiza i prezentacija rezultata učeničkih istraživanja. Učestvovali su sva tri odjeljenja 6. razreda.

Realizirali su posjete, istraživanja i pripreme zadataka koje su počele od 7. aprila kada se obilježava „Međunarodni dan zdravlja“ i posjetom Srednjoj zubotehničkoj školi. Cilj nam je bio promovisati zdravlje, oralnu higijenu i prevenciju bolesti usta i zuba.

Na redovnoj nastavi smo nastavili naše aktivnosti na temu čovjek i zdravlje i usput učenici su istraživali na određenim zadacima podjeljeni u 4 grupe:

I GRUPA

1. zadatak: “Moj zdravi obrok” (video) – analiza
  2. zadatak: Istraživanje – “Moj ITM” (indeks tjelesne mase) – analiza grafikona

II GRUPA

1. zadatak: istraživanje „Šta pijemo” – koja pića učenici najčešće konzumiraju – analiza grafikona
  2. zadatak: Istraživanje “ Koliko ima šećera u našim odabranim napitcima“

III GRUPA

1. zadatak: demonstracija higijena – “Čiste ruke – put do zdravlja”
  2. zadatak: demonstracija higijena – “Zdravi zubi – lijep osmjeh”

IV GRUPA

1. zadatak: „ Moja fizička aktivnost – put do zdravlja“ – video
  2. zadatak: “Zajedno vježbajmo” – demonstracija pravilno sjedenji i duboko disanje na stolici I jedna vježba za kičmu.

Ogledni čas je realizovan interdisciplinarnim pristupom uz korelaciju ishoda iz Bosanskog, hrvatskog i srpskog jezika, Informatike, Matematike i Tjelesnog i zdravstvenog odgoja.

Čas je počeo sa igrokazom: Posjeta doktoru – „Koliko brinem o svom zdravlju“ koji je bio motivacija za najavu aktivnosti na času kroz analizu i prezentaciju svake grupe o svom istraživanju.

Učenici svake grupe  su uz naratora predstavili svoje zadatke istraživanja, kroz analizu, prezentovanje i praktično prikazivanje rezultata istraživanja.

Naglasili su vrijednost zdravlja čovjeka, stečena znanja primjenjivali u svakodnevnom životu kroz svoje zaključke i preporuke:

Naučili smo mnogo u ovoj školskoj godini kroz istraživanje, praktiične vježbi i nastojali stečeno znanje primjeniti u svakodnevnom životu. Radeći na časovima biologije bli smo zadovoljni i nismo osjećali pritisak za ocjenu već želju za znanjem.  Nadam se da ste i vi osjetili dio vrijednosti našeg rada.

Na kraju smo pili vodu i počastili jabukama kao osvježavajućim međuobrokom.

Koliko su naši učenici ali i nastavnici uživali možete pogledati u galeriji na sljedećem linku: OGLEDNO-UGLEDNI ČASOVI