Međunarodni dan bijelog štapa

Povodom međunarodnog dana bijelog štapa 18.10.2023. godine održana je prigodna manifestacija pod nazivom “Gledate nas, a da li nas vidite?”, čiji je organizator bila Općina Centar. Učenici osnovnih škola sa područja ove općine, zajedno sa članovima Sportskog društva slijepih i slabovidnih osoba Kantona Sarajevo, načelnikom i njegovim saradnicima prvo su se okupili ispred zgrade Općine Centar pa prošetali do Spomenika ubijenoj djeci Sarajeva, gdje su odali počast ubijenoj djeci u posljednjem ratu. Sljedeća aktivnost je bila posjeta Centru za sport i rekreaciju gdje je održan turnir u govornom pikadu. Ekipu naše škole činili su učenici: Halilagić Afan, Beširević Aza, Tankosić Girt Iris, Ćeremida Zana, Musemić Lamija, Tabaković Šejla, Bakić Davud, Nasić Hanan i Joldžić Asija, a osvojili su 5. mjesto. Učenici su bili u pratnji nastavnice Minele Handžić i direktorice škole Fatime Prohić.

Međunarodni dan bijelog štapa u našoj se zemlji obilježava  se sa ciljem upoznavanja najšire javnosti sa problematikom slijepih osoba. Bijeli je štap produžena ruka slijepe osobe, sve ostalo što je izvan njegovog domašaja potpuna je nepoznanica, ali i opasnost za osobu koja ne vidi. Sljepoća je uvijek bila i ostaje težak problem pojedinca, njegove porodice i društva, pa je stoga nužno konstantno pratiti specifične potrebe i probleme slijepih osoba.

Fotografije sa ovih dešavanja možete pogeldati u našoj galeriji na sljedećem linku: POSJETE