Dan čistih ruku

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2008. godinu proglasila Danom čistih ruku, a Svjetski dan čistih ruku je prvi put obilježen 15. oktobra iste godine. Ovaj dan obilježavamo u cilju povećanja svijesti o značaju pranja ruku za zdravlje. To bi trebalo da podstakne zemlje da analiziraju običaj pranja ruku svog stanovništva, jer rezultati do sada obavljenih analiza pokazuju da higijenske navike nisu razvijene na potrebnom nivou. Osnovna poruka koju nosi obilježavanje „Svjetskog dana čistih ruku“ je da je pranje ruku toplom vodom i sapunom najisplativija zdravstvena intervencija.

Povodom ovog zanimljivog i lijepog datuma učenici odjeljenja IX3 su napravili dva prigodna panoa da nas podsjećaju koliko je pranje ruku važno.