Svjetski dan zagrljaja obilježava se svake godine 21. Januara.
Prvi put ovaj dan se proslavio kada je Kevin Zaborney – kreativni poduzetnik, pomislio kako bi, s obzirom na to koliko su ljudima važni, zagrljaji trebali dobiti svoj dan. Dan zagrljaja, prvi put se masovno proslavio 1986. godine nakon što je objavljen u “Chaseovom kalendaru godišnjih događaja”. Od tada, Nacionalni dan zagrljaja nastavio je rasti na međunarodnoj razini, a prvenstveno je stvoren da potakne obitelj i prijatelje da što je više moguće grle jedni druge. Ovaj dan je namijenjen iskazivanju ljubavi prema poštovanim i voljenim osobama. Postoji mnogo načina na koje možemo utješiti i oraspoložiti sebe i svoje voljene, a jedan od najjednostavnijih i ujedno najefikasnijih je dobar i čvrsti zagrljaj. Zagrljaji su izraz ljubavi i brige zbog kojih se druga osoba osjeća sigurno i ugodno.
Zagrljaj je emocionalni naboj koji jača naš imunološki sustav. Ako se osjećamo tužno, ljutito ili depresivno, zagrljaj će nas oraspoložiti i i vratiti nas u pozitivu. Grljenje ima jako puno pozitivnih učinaka na zdravlje; pa tako smanjuje stres i umanjuje osjećaj anksioznosti, jer kada nas netko zagrli, raste i razina endorfina koji djeluje na mozak i smanjuje se tako osjećaj boli. Također zagrljajem se snižava krvni tlak, pogotovo kod žena. Grljenje podstiće oslobađanje oksitocina u mozgu i povećava oslobađanje serotonina, neurotransmitera poznatog kao hormon “sreće”, a samim tim se poboljšava naše raspoloženje i to nam pomaže da se osjećamo sretno, smireno i samopouzdano. Također, može smanjiti i anksioznost kod osoba s niskim samopoštovanjem.
Ideja i svrha ovog dana je da na ovaj dan ljudi pokušaju više razumjeti svoje, ali i tuđe emocije. Zanimljivo je da grljenje ima jednaku korist za osobu „koja grli“ kao i za osobu „koju se grli“, otkrivajući recipročnu prirodu dodira, jer ipak zagrljaj je dar kojeg istovremeno dajemo i primamo.
Zanimljivo je koliko pozitivnih učinaka donosi jedan običan zagrljaj. Zagrljaj je jedan od najjednostavnijih načina kojim možemo utješiti i oraspoložiti sebe i svoje voljene. Zagrljaj radi svakojaka čuda. Stoga, zagrlimo jedni druge i podijelimo radost ovoga dana 😊
Trebamo 4 zagrljaja dnevno za preživljavanje.
Trebamo 8 zagrljaja dnevno za održavanje.
Trebamo 12 zagrljaja dnevno za rast.
(Virginia Satir – “Majka porodične terapije”)
Bonton grljenja
Bonton grljenja nalaže da poštujete osobni prostor osobe koju grlite, ali i da zatražite dopuštenje prije zagrljaja. Zagrljaj je oblik pokazivanja privlačnosti ili naklonosti, pa grljenje treba biti saglasno s tom činjenicom. I zapamtite – zagrljaj treba biti nježan i topao.
Fotografije su vlasništvo učenika i nastavnika naše škole. 🙂