OŠ Musa Ćazim Ćatić Sarajevo

Lektire za osnovnu školu

Pregled lektira po razredima

I – RAZRED

U prvom razredu učenici se samo uvode u prvu fazu obrade lektire.

II – RAZRED

1. Ćopić Branko: JEŽEVA KUĆICA
2. Škrinjarić Sunčana: DUĆAN KOD SVRAKE
3. Hubijar Zehra: MEDIN ROĐENDAN
4. Preporuka: BAJKE BRAĆE GRIMM, EZOPOVE BASNE

III – RAZRED

1. Kapidžić-Hadžić Nasiha: PJESME (po izboru)
2. Ešić Šimo: VEZENA TORBICA
3. Hromadžić Ahmet: ZELENA ŠUMA
(Priče: Ledena gora, Prijatelji, Miš vitez)
4. Femenić Stanislav: IDI PA VIDI
5. Gianni Rodari: TELEFONSKE PRIČE

IV – RAZRED

1. Rorić Ivica Vanja: PLAVI VJETAR
2. Alikadić Bisera: KRALJICA IZ DVORIŠTA
3. Hromadžić Ahmet: PATULJAK VAM PRIČA
4. Kolodi Karlo: PINOKIO
5. Vrelo ljepote / Stihovi u lektiri /
(izbor iz bosansko-hercegovačke poezije za djecu)

V – RAZRED

1. Hromadžić Ahmet: PATULJAK IZ ZABORAVLJENE ZEMLJE
2. Dubočanin Alija: TIHA RIJEKA DJETINJSTVA
3. Brlić-Mažuranić Ivana: PRIČE IZ DAVNINE
4. Rodari Giana: PUTOVANJE PLAVE STRIJELE
5. Lovrak Mato: VLAK U SNIJEGU
6. Bekrić Ismet: JESEN U GRADU (izabrane pjesme)

VI – RAZRED

1. Pilić Sanja: MRVICE IZ DNEVNOG BORAVKA
2. Ćopić Branko: ORLOVI RANO LETE
3. Alikadić Bisera:VOZ DO NEBA
4. Balog Zvonimir: NEVIDLJIVA IVA
5. Antić Miroslav: PLAVI ČUPERAK
6. Isaković Alija: LIJEVE PRIČE
7. Ivanković Željko: ZVJEZDANGRAD
8. Latić Džemaludin: SREBRNA ČESMA
9. Milošević Vladimir: DJECA SU VOJSKA NAJJAČA – izbor
10. Neslinger Kristina: KONRAD DIJETE IZ LIMENKE
11. Defo Danijel: ROBINZON KRUSO
12. Pandžo Šukrija: SAMO JOŠ KOSOVI ZVIŽDUĆU/RUKA NA KOSI

VII – RAZRED

1. Dubočanin H. Alija: BROD NA VIDIKU (izbor pripovijedaka)
2. Kočić Petar:JAZAVAC PRED SUDOM
3. Kulenović Skender: GROMOVO ĐULE
4. Tadijanović Dragutin: SREBRNE SVIRALE (izbor poezije)
5. Bužimski Jelačić Dubravko: SPORSTSKI ŽIVOT LETEĆEG MARTINA
6. Priorac Branka: MATURALAC
7. Raičković Stevan: NA KRAJU GRADA (zbor poezije i proze)
8. Maksimvić Desanka: STREPNJA (izbor poezije)
9. Radanović Nenad: MALI JAN (izbor pripovijedaka)
10. Twain Mark: KRALJEVIĆ I PROSJAK
11. Vajld Oskar: SRETNI KRALJEVIĆ I DRUGE BAJKE
12. Samokovlija Isak: NOSAČ SAMUEL I DRUGE PRIPOVIJETKE

VIII – RAZRED

1. Sijarić Ćamil: ZAPISI O GRADOVIMA
2. Bazdulj Hubijar Nura: RUŽA I i II
3. Bašić Husein: IZBOR PRIPOVIJEDAKA
4. Krmpotić Vesna: PISMA IZ INDIJE
5. Cesarić Dobrivoje: LIRIKA (izbor pezije)
6. Ćuić Stjepan: PRIPOVIJETKE
7. Nušić Branislav: SUMNJIVO LICE (izabrane komedije)
8. Kočić Petar: JAZAVAC PRED SUDOM (izabrane pripovijetke)
9. Jovanović Zoran M.: BULKE PORED PRUGE
10. Kestner Erih: LETEĆI RAZRED
11. Čehov Anton Pavlović: ŠALA/VIŠNJIK (izbor pripovijedaka i drama)
12. Frank Ana: DNEVNIK ANE FRANK

IX – RAZRED

1. Dizdar Mehedalija Mak: PJESME (izbor)
2. Ibrišimović Nedžad: NEPOZNATI LJUDI (izbor pripovijetki)
3. Čehov Anton Pavlović: ŠALA/VIŠNJIK (izbor pripovijedaka i drama)
4. Hemingway Ernest: STARAC I MORE
5. Šekspir Vilijam: ROMEO I JULIJA
6. Molijer: TVRDICA
7. Bach Ričard : GALEB DŽONATAN LIVINGSTON
8. Kolar Slavko: BREZA
9. Jergović Miljenko: MAMA LEONE (izbor)
10. Andrić Ivo: PRIPOVIJETKE (izbor)
11. Popa Vasko: OČIJU TVOJIH DA NIJE (izbor pjesama)
12. Pavlović R.: PRIPOVIJETKE (izbor pjesama)

Podijeli ovu objavu:
Osnovna škola
“Musa Ćazim Ćatić”

Čekaluša 53
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

+387 33 208-567
+387 33 216-567

musacazimc@gmail.com