Saradnja sa Italijanskom ambasadom

Posjeta italijanskog ambasadora

U ponedjeljak, 13.01.2020. godine, u prvu zvaničnu posjetu OŠ “Musa Ćazim Ćatic”, došao je italijanski ambasador, Nj.E. Nicola Minasi u pratnji gosp. Carla Marcotullija, prvog sekretara i odgovornog lica za Ured za kulturu koje je  je primila direktorica škole Fatima Prohić. Tokom posjete iskazana je obostrana spremnost za ozbiljnu i dugoročnu saradnju kroz razne projekte, izložbe i posjete. Dogovoreni su konkretni projekti koji će biti implementirani odmah, odnosno tokom drugog polugodišta tekuće školske godine. Osim kurseva italijanskog jezika, iskazan je interes za bratimljenje sa jednom od italijanskih škola koja će biti identificirana u skorije vrijeme. Ambasador Minasi je apostrofirao važnost dobrosusjedskih odnosa i iskazao svoje zadovoljstvo budućom saradnjom, te je biblioteci škole poklonio dva naslova:”Italija i Bosna i Hercegovina-155 godina zajedničke historije” i “Berninijeva škola i rimski barok” na čemu se direktorica Prohić zahvalila.

Posjeta Italijanskoj ambasadi

U petak, 24.01.2020. godine na poziv, Nj.E. Nicola Minasija, italijanskog ambasadora,  u posjeti Italijanskoj ambasadi bile su direktorica i pedagogica naše škole Fatima Prohić i Meliha Baručija. U prisustvu ambasadora i članova sindikata italijanskih škola kao i sa predstavnicima Udruzenja „Luciano Lama” iz grada Enna, razmijenili su iskustva o obrazovnom sistemu Italije i BiH, te razmotrili mogućnosti i ideje za uspostvaljanje međusobne saradnje koja bi se realizovala kroz organizovanje besplatnog kursa Italijanskog jezika za učenike naše škole kao i projekat razmjene učenika i uspostavljanje saradnje sa nekom od Italijanskih škola. U narednom periodu će uslijediti pripreme za organizovanje pomenutih aktivnosti. Isti dan su gosti iz Italije obišli našu školu i pokazali oduševljenje zbog aktivnosti i sadržaja kroz koje se naši učenici pozitivno afirmišu.