DAN PLANETE ZEMLJE

“Obilježava se diljem svijeta, kao podrška za zaštitu okoliša. Prvi put je obilježen 1970. godine a sada koordinira globalno, a slavi se u više od 193 Zemlje svake godine…..” Ovako započine svoju priču o Danu planete zemlje naša nastavnica Zumra Topuz-Agić koju u cijelosti možete pročitati na sljedećem na linku: Dan planete zemlje.

Istim povodom možete pogledati i video.

Naravno i naši učenici su pisali dragoj nam planeti u okviru zadataka iz predmeta Društvo/Kultura Religija sa nasatvnicom Lejlom Karahodžić. U nastavku slijedi rad naše učenice Hane Šehić iz IX-3.

Dana 22-og aprila se širom svijeta slavi Dan planete Zemlje. Pitanje je da li je to dovoljno posvetiti jedan dan u godini dobrobiti naše planete? Po mom mišljenju, ljudi u današnje vrijeme ništa ne cijene a pogotovo slobodu, zdravlje, sreću, a samim tim i život. Ova pandemija koliko god da je ljudima naštetila, mnoge je navela na razmišljanje koliko je zapravo važna sloboda, život i da smisao života nisu materijalne stvari i novac. To će uvijek biti prolazno. Ova situacija je ljude spustila na zemlju i pokazala im prave vrijednosti života. Ljudi iz dana u dan uništavaju našu planetu i samim tim naš dom. Čiste vode će voema brzo nestati, obradivih površina i život na Zemlji će se početi postepeno gasiti i to sve zbog ljudi koji ne cijene život i koji ne misli na druge, nego samo na sebe.

Planeta Zemlja i život na njoj se polako razvijao, pa će se tako i ugasiti i nestati. Podsjetimo se samog početka svega. Prije 500 hiljada godina je sve počelo. Naravno prvo sa različitim vrstama životinja koje su se počele pojavljivati. Tada su bile kao blago i nešto što se cijeni, međutim danas situacija je mnogo drugačija. Ljudi iskorištavaju životinje, muče ih, zatvaraju u zoološke vrtove, a najgore od svega je to što se mnogi zadovoljavaju ubijajući ih, a potom se hvale što su ubili nedužne životinje i skratili im život. I oni su živa bića i isto tako imaju pravo na slobodu i život kao i mi.

Mnogi jedu životinjsko meso, ali isto tako mnogi odluče da će biti vegetarijanci. To je stvar izbora, ali ne podržavam ubijanje životinja i kačenja njihovih glava na zidove koje predstavljaju trofeje. Sva živa bića zavise jedni od drugih i sve je povezano. Da ne bi bilo biljaka, životinje se ne bi imale čime hraniti, to sve važi i za čovjeka.

Ako ljudi budu gradili zgrade na svakoj zelenoj površini i ako nastave ubijati životinje, zagađivati okolinu, život na planeti Zemlji će se veoma brzo ugasiti, a naša planeta će otići u zaborav.

Lagano se život na Zemlji počeo razvijati. Pojavljuje se muzika, razvija se vodeni i zračni saobraćaj. Naravno, ljudi počinju tako zagađivati vode, sjeći šume i proizvoditi tone papira… Počinju se razvijati naselja, gradovi, države, graditi mnogi putevi. Sobraćaj postaje veoma razvijen, sve se više gradi fabrika, zagađuje se zrak, gradi se, a ljudima opet nije dovoljno. Medicina i nauka se počinje sve više razvijati i postaje veoma zastupljena. Mnogi predpostavljaju da će se u budućnosti nauka toliko razviti da će krenuti masovno kloniranje ljudi, životinja, mnoga testiranja i eksperimenti. Svijet će otići u pogrešnom pravcu i ljudima nikada neće biti dovoljno ono što tada imaju i uvijek će htjeti još. Iz godine u godinu smeće će se sve više proizvoditi i „okupirati“ Zemlju. A dalje niko ne zna šta će se desiti, da li će vanzemaljci doći na Zemlju i naseliti je i će se desiti nešto drugo. To možemo samo predpostavljati.

„Život“. Ova riječ nije tako lijepa ali ona u sebi skriva nešto veličanstveno, najdragocjenije. Život se jednom živi zato ga treba poživjeti najbolje što možemo i trebamo cijeniti svaki dan i živjeti ga kao da je zadnji, da se poslije ne bi kajali.

„Što će biti s našom Zemljom i sa svijetom, ovisi o tome kako ćemo koristiti ono što su nam drugi ostavili“