Svjetski dan borbe protiv dječjeg rada – 12. juni

„Ne postoji jasnije otkrivenje duše nekog društva, od načina na koji se ono odnosi prema djeci.“ (Nelson Mandela)

Dječji rad je kršenje prava svakog djeteta na djetinjstvo te kršenje svih vladinih temeljnih zadataka i dužnosti da zaštiti djecu.

Jedan od ciljeva Agende Ujedinjenih naroda za održivi razvoj je iskorijenjivanje svih
oblika dječjeg rada do 2025. godine, kao i deportovanje djece u ratnim sukobima na
konfliktnim područjima.

Univerzalna socijalna zaštita za okončanje dječjeg rada –

Dijete treba ići u školu, a ne na posao

Vodeća tema ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv dječjeg rada je
”Univerzalna socijalna zaštita za okončanje dječjeg rada”, s ciljem povećanja ulaganja u
sustave i programe socijalne zaštite kako bi se uspostavile čvrste razine socijalne zaštite i zaštitilo djecu od dječjeg rada. Osiguranje univerzalnog pristupa socijalnoj zaštiti sastavni je dio dokumenta ”Durban Call to Action”, usvojenog na 5. Globalnoj konferenciji o ukidanju dječjeg rada održanoj u Maju 2022. godine.
Socijalna zaštita je i ljudsko pravo, ali i snažan politički alat koji treba pomoći
obiteljima kako bi se izbjeglo zapošljavanje djece tokom kriznih situacija.
Više ulaganja u univerzalnu socijalnu zaštitu pomoći će milijunima djece da ostvare
svoje pravo da budu djeca i ostvare svoj puni potencijal.

Svjetski dan borbe protiv dječjeg rada obilježen je prvi put 2002. godine, u
organizaciji Međunarodne organizacije rada, s ciljem podizanja svijesti i pokretanja akcija u svijetu protiv dječjeg rada i zapošljavanja djece tražeći potporu pojedinih vlada, socijalnih partnera, civilnog društva, kao i medija u kampanji protiv svakog oblika izrabljivanja djece. Upravo je dječji rad posljedica, ali i jedan od uzroka siromaštva koji pogoduje povećanju nejednakosti i diskriminacije u društvu.