Šta zajednica može učiniti za reformu obrazovanja?

Naše vrijedne učenice osmog razreda Sara Omerhodžić i Hana Hadžibegić uzele su aktivno učešće u radioniciama za učenike u okviru projekta Tabla. U okviru tih radionica prisustvuju različitim aktivnostima vezanim za promociju promocije STEAM obrazovanja. Između ostalog, zajedno sa svojom nastavnicom Azrom Kreho prisustvovale su tematskoj konferenciji “Šta zajednica može učiniti za reformu obrazovanja?” koja se održala 23.03.2022. godine u prostorijama Centra za mlade na Grbavici.

Učesnicima su o ovoj temi govorili stručnjaci iz oblasti obrazovanja, predstavnici obrazovnih ustanova, civilnog društva u BiH i učenici. Ovo je bila prilika da se unaprijedi proces kontinuiranog i kvalitetnog obrazovanja učenika i studenata koji će im omogućiti kvalitetne poslove u 21. vijeku uz poticanje reformskih procesa u BiH.

Podsjećamo da je Projekat općeg obrazovanja (TABLA), u koji je uključena naša škola, a kojeg implementira Save the Children uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), daje doprinos kroz niz aktivnosti usmjerenih na razvoj STEAM pristupa u nastavi (Nauka, Tehnologija, Inženjerstvo, Umjetnost i Matematika) i 4K vještina (kreativnost, komunikacija, kritičko razmišljanje i kolaboracija). Cilj ovih aktivnosti je izgradnja kapaciteta nastavnika u navedenim oblastima, modifikovanjem studijskih programa u inicijalnom obrazovanju nastavnika na univerzitetima te putem obuka za nastavnike i njihovo kontinuirano profesionalno usavršavanje u radu kako bi stekli alate i vještine da koriste obrazovne pristupe u skladu sa standardima i praksama u ostalim evropskim zemljama.