Prvo pozorište

U petak, 3. 6. 2022. godine, učenici VI-1 i VI-2 odjeljenja posjetili su Despića kuću u kojoj su održavane prve pozorišne predstave u BiH. Najstariji dio kuće datira još iz osmanskog perioda (17. st.), a najnoviji dio kuće izgrađen je 1881. godine. Osim što je kuća primjer zanimljive kombinacije dvaju arhitektura, za nju j vezana je pojava evropskog tipa pozorišta u Sarajevu, kao vida kućne zabave. Organizator pozorišnih predstava bio je hadži Makso Despić, glava porodice, ugledni trgovac i državni činovnik dviju administracija zaredom, osmanlijske, pa zatim austrougarske. Porodica je kuću poklonila gradu, pod uvjetom da služi kao muzejski objekt. Učenici su bili u pratnji naših natavnica: Amine Hasibović-Ibišević i Maide Mirvić.
Koliko su naši učenici uživali u ovoj zanimljivoj posjeti možete pogledati u našoj galeriji na sljedećem linku: DESPIĆA KUĆA