Putem svile

U ponedjeljak,18.03.2024. godine  našu školu posjetio je publicista i putopisac g-din Edib Kadić, koji je održao predavanja na temu: Put svile za učenike IX-ih razreda.

Put svile je najstarija mreža trgovačkih puteva kojima je Sredozemlje bilo povezano sa istočnom Azijom. U bosanskohercegovačkom ukupnom knjiškom naslijeđu nije zabilježen niti jedan pokušaj bar površnog opisa Puta svile i načina na koji je oblikovao naš identitet i naše ukupno tradicijsko naslijeđe. I to je bio jedan od razloga zbog čega su se g-din Edib Kadić i g-din Hamza Ridžal odlučili proputovati znatan dio ove prastare trgovačke mreže i doći u velike intelektualne i duhovne centre u Srednjoj Aziji kako bi napravili prvu putopisnu knjigu sa fokusom na Put svile.

Učenici IX-1 razreda sa svojom razrednicom Samirom Numić – Okanović imali su priliku da slušaju prezentaciju, te da razgovaraju sa g-dinom Edibom i pobliže se upoznaju sa nevjerovatnim avanturama koje je on zajedno sa g-dinom Hamzom Ridžal doživio na njihovom putovanju kroz Rumaliju, Anadoliju, sjevernu Mezopotamiju, Zakavkazje, Havarizm i Tranoksaniju. G-dinom Edib je sa učenicima podijelio i razloge odlaska na Put svile, ali i nevjerovatna iskustva kao što je prisustvo procesu pravljenja svile, upoznavanje sa novim kulturama i tradicijama, novim ljudima …. Naši učenici su bili zainteresirani za predavanje g-dina Ediba, te su aktivno učestvovali u diskusiji.