Svake godine 16. maja obilježava se Međunarodni dan zajedničkog života u miru, koji nas podsjeća na važnost dijaloga, razumijevanja i zajedništva među ljudima različitih kultura, religija i uvjerenja.
U svijetu prepunom raznih sukoba i izazova, kao i svakodnevnih napetosti, Međunarodni dan zajedničkog života u miru služi kao podsjetnik da je moguće graditi društvo temeljeno na toleranciji, dijalogu i međusobnom poštovanju.
Svrha obilježavanja Dana je održati želju za zajedničkim životom i djelovanjem u poštivanju međusobnih razlika, kako bi se izgradio održiv svijet mira, solidarnosti i tolerancije.
Fokus nije samo na izbjegavanju sukoba, već na aktivnom stvaranju prostora u kojem svi ljudi, neovisno o svojim razlikama, mogu živjeti zajedno.
Prema podacima UN-a, više od 70 milijuna ljudi širom svijeta prisiljeno je napustiti domove zbog sukoba.
Generalna skupština Ujedinjenih naroda rezolucijom je utvrdila 16. Maj kao Međunarodni dan zajedničkog života u miru s ciljem povećanja napora međunarodne zajednice u promicanju mira, tolerancije, uključivosti, razumijevanja i solidarnosti.
Ovaj dan nas poziva da ne budemo pasivni promatrači, već da djelujemo – kroz obrazovanje, suradnju i razumijevanje.
Zemlje koje ulažu u mirovni odgoj (mirovno obrazovanje) u školama bilježe značajno niže stope nasilja među mladima. Takvi programi u školama uče nove generacije i mlade ljude kako da rješavaju sukobe riječima.
Multikulturalne zajednice koje njeguju suživot i prihvaćanje razlika često su otpornije na društvene krize i spremnije na suradnju. Upravo raznolikost može biti izvor inovacija, kreativnosti i gospodarskog rasta.
Mir među ljudima počinje dijalogom, prihvaćanjem različitosti i svakodnevnim djelovanjem svakog pojedinca.