Međunarodni dan sreće

Ujedinjeni narodi proglasili su 2012. godine Međunarodni dan sreće koji se slavi diljem svijeta 20. marta.

Tim povodom naša psihologinja Ena Čakalović, organizovala je radionicu u okviru Vijeća učenika na temu “Šta me čini sretnim?”. Šta su to pisali naši učenici možete pogledati u našoj galeriji na sljedećem linku: RADIONICE

Pojam sreće je naširoko proučavan i objašnjavan tokom historije, što samo potvrđuje značaj koji joj pridajemo. Pisci i pjesnici još od antičkog vremena traže inspiraciju u sreći i pokušavaju da dokuče šta je ona zapravo. Naučnici su manje romantični, pa nude objašnjenje u hormonima sreće kao što su endorfin, serotonin, dopamin i oksitocin. Psiholozi imaju svoje stanovište i kažu da je sreća odnosno radost subjektivno stanje zadovoljstva životnom situacijom, povezano sa osećajem ispunjenosti i uživanja. Psiholozi sreću najčešće definiraju kao opći osjećaj osobe da je njen život ispunjen, ugodan i smislen odnosno dobar. Životni učitelji opet tvrde da ako želite da postanete srećni to jednostavno budete.

Ljudska težnja za srećom je univerzalna pa možemo reći da je potraga za srećom temeljni ljudski cilj. Što nas čini sretnima, kako postati i ostati sretan zanima sve ljude, pa tako i znanstvenike.

Azijska država Butan je 2005. uvela prvi Indeks bruto nacionalne sreće koji je pored psihološkog dobrostanja (životno zadovoljstvo, emocije i duhovnost) mjerio i subjektivne ocjene o zdravlju, obrazovanju, vladi, ekologiji i slično. Ova planinska azijska zemlja godinama važi za zemlju sa najsrećnijim građanima na svetu. Pored toga, zalažu se za alternativnu mjeru nacionalnog i društvenog prosperiteta, pod nazivom „Sreća: Holistički pristup razvoju”. Pristup odbacuje upotrebu ekonomskog i materijalnog bogatstva kao pokazatelja razvoja, a umesto toga usvaja holistički pristup gde su duhovno blagostanje građana i zajednica dobile dovoljno značaja.

Sreća ne dolazi uvijek sama po sebi, mnogo ovisi o nama samima i onome što svakodnevno činimo, te zapravo možemo naučiti kako biti sretni učeći koje aktivnosti su te koje pobuđuju sreću. Naše osobno zadovoljstvo i sreću možemo poboljšati jednostavnim svakodnevnim aktivnostima, usmjeravajući se na ono što volimo i na one koje volimo.

Sreća je osnovno pravo svakog ljudskog bića, a potraga za njom je naša svakodnevna misija. Zato je možda važnije pitanje od toga šta je sreća, kako je postići?

Evo nekih predloga:

1. Budite zahvalni.
  2. Uživajte u trenutku.
  3. Pronađite svoju strast, nešto što što vas inspunjava i motiviše i uložite svoju energiju u to.
  4. Vežbajte da u svakoj situaciji održite fokus na onome što je lepo u vašem životu a ne na trenutnim izazovima.
  5. Prestanite da brinete o onome što ne možete da promjenite.