Međunarodni dan dječje knjige

2. april – Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children’s Book Day) obilježava se svake godine kako bi se ukazalo na važnost dječije knjige te potaknula I razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersen koji je rođen 2. aprila 1805. godine u danskom gradiću Odense.

Svake godine jedna  od nacionalnih sekcija IBBY-ja (International board on books for young people), međunarodne neprofitne I nevladine organizacije kojoj je cilj spajanje djece I knjige, ima priliku biti sponzor Međunarodnog dana dječje knjige. IBBY sekcija  osmišljava  plakat,  temu I poruku za svu djecu svijeta.

Inače IBBY, počev od 1956. godine, svake druge godine dodjeljuje najveću svjetsku nagradu za dječju književnost, Andersenovu nagradu, koju dobivaju  pisci I ilustratori za trajni doprinos književnosti za djecu.

Učenici I-3 i III-1 razreda su sa bibliotekarkom škole Senadom Bašić obilježili Međunarodni dan dječije knjige uživajući u čarobnom svijetu Andersenovih bajki. Piscu nije bio potreban čarobni štapić, sve na čemu bi se zadržao njegov pogled, pretvaralo se u bajku. Izuzetno poetičnim opisima, šarenilom boja i zvukova Andersen nam približava raznovrsne svjetove zemaljske, nadzemaljske, podzemne, podmorske i sferične. Ti svjetovi se rastvaraju snagom ljubavi, koja je uz potrebu za darivanjem i spašavanjem najsnažniji pokretač za nevjerovatne ljudske podvige. U Andersenovim bajkama stradaju i plemeniti, dobri, nevini i događa se da je njihova jedina nagrada sreća i bezbolno nestajanje. (“Mala sirena”, “Djevojčica sa šibicama”). Čovjekovo djelo se ostvaruje uz pomoć životinja i biljaka, a govor vrana, roda, pjesma slavuja, neizvjesna trka irvasa, miris ruža, čudotvornost lana i kresiva daju crtu jedinstvenosti i mogućeg sklada svega što postoji.

Andersenove bajke te čekaju. Tvoju radoznalost i maštu dotaknut će i obogatiti njihova raskošna ljepota.

Fotografije sa ove zanimljive aktivnosti možete pregledati na sljedećem linku: Međunarodni dan dječje knjige