JU OŠ Musa Ćazim Ćatić Sarajevo

Međunarodni dan djece oboljelih od malignih bolesti

Iako postoje stanja i bolesti koje su specifične za djetinjstvo, nažalost djecu ne zaobilaze i neke od težih dijagnoza.

Međunarodni dan djece oboljele od raka, obilježava se 15. februara svake godine u cilju podizanja svijesti o problemima sa kojima se suočavaju djeca i adolescenti oboljeli od raka. Ovim danom se naglašava potreba za ravnopravnijim pristupom liječenju i njegom za svu djecu oboljelu od raka.

Zbog dugotrajnog liječenja, odvojenosti od uobičajenog životnog okruženja, čestih komplikacija zbog terapije, a nekad i neizvjesne budućnosti, ova djeca i njihove obitelji su s pravom nazvani pravi heroji današnjice.

Zlatna vrpca je simbol nade i podrške

Simbol borbe protiv raka među djecom je zlatna vrpca, kojom se želi ukazati koliko je dragocjen dječiji život, te nas podsjetiti na hrabre mališane koji se svakodnevno bore protiv malignih oboljenja.. Zlatna vrpca međunarodni je simbol borbe protiv dječijeg raka. Nosi je svako ko želi izraziti solidarnost s mališanima i njihovim porodicama, podići svijest i poslati poruku nade – da nijedno dijete ne smije biti ostavljeno samo u ovoj borbi.

Oko 400.000 djece u dobi od 0-19 godina dobije dijagnozu raka svake godine u cijelom svijetu.

Najčešća maligna oboljenja kod djece su leukemija, karcinom mozga, limfomi i solidni tumori poput neuroblastoma i Wilmsovog tumora. Leukemije čine trećinu svih malignih oboljenja kod djece.

Prema UN Konvenciji o pravima djeteta, svako dijete ima pravo na uživanje najvišeg dostignutog standarda zdravlja i pristup zdravstvenim uslugama.Od izuzetne je važnosti da roditelj, osim što poznaje svoje zdravo dijete, prepozna i neke od pomenutih „alarma“ kod bolesnog djeteta i odvede ga na pregled doktoru. Anamneza čini veliki dio puta do dijagnoze, a pravovremena dijagnoza je veliki dio puta do ozdravljenja, čak i kad su maligne bolesti u pitanju.

Osnovna prava za svu djecu s dijagnozom raka uključuju:

  • Pravo na ranu i pravilnu dijagnozu.
  • Pravo na pristup osnovnim lijekovima koji spašavaju život.
  • Pravo na odgovarajuće i kvalitetne medicinske tretmane.
  • Pravo na praćenje brige, usluga i održivih mogućnosti za život preživjelih.

Spoznaja o malignom oboljenju djeteta mijenja život porodice iz temelja. Nevjerica, poricanje, strah, tuga, ljutnja i depresija su roditeljski osjećaji kod suočavanja s dijagnozom. Uz emocionalni, porodica trpi ogroman organizacijski i materijalni teret. Maligna oboljenja u dječijoj dobi imaju posebnu socijalno-medicinsku dimenziju, uzrokuju traume i poteškoće u prilagodbi na novu životnu situaciju. Pogađaju porodicu kao primarno okruženje djeteta i od iznimne je važnosti osigurati pomoć roditeljima u prevladavanju i nošenju sa svakodnevnim poteškoćama. Udruženja roditelja djece oboljele od raka, pedijatri, onkolozi i čitava zajednica – udruženi mogu svako na svoj način pomoći porodicama i djeci kao krajnjim korisnicima sveopšte brige i pažnje u olakšavanju djetinjstva i mladosti sa dijagnozom raka.

Podrška malim herojima

Svako dijete koje se bori s rakom simbol je nevjerovatne snage, hrabrosti i upornosti. Njihova borba nije samo medicinska, već i psihološka, emotivna i socijalna. Upravo zato, ovaj dan nije samo podsjetnik na važnost medicinske skrbi, već i poziv svima nama da budemo dio lanca podrške – kroz razumijevanje, empatiju i konkretnu pomoć.

Razlozi da podržimo ovaj dan:

  • Dječiji rak je izlječiv.
  • Pristup najboljoj mogućoj brizi i liječenju je ljudsko pravo, a ne tek privilegija. Svako dijete zaslužuje najbolji tretman i njegu.
  • Djeca su naša budućnost – svako dijete je nezamjenjiv doprinositelj svojoj porodici, zajednici i državi.
  • Nijedna porodica ne bi smjela bankrotirati, izgubiti svoje prihode ili postati siromašnija kada dijete oboli od raka. Nijedno dijete, niti porodica se ne bi trebali suočavati sa rakom sami.

Zajedno možemo više

Obilježavanjem ovog dana izražavamo zahvalnost zdravstvenim radnicima, istraživačima, humanitarnim organizacijama i svima koji rade na poboljšanju liječenja i podrške oboljeloj djeci. Svaki korak naprijed u medicinskim istraživanjima, svaka podignuta svijest i svaka pružena ruka pomoći doprinosi stvaranju svijeta u kojem nijedno dijete neće izgubiti bitku zbog nedostatka liječenja ili podrške.

Pozivamo sve da se pridruže obilježavanju ovog dana – kroz male, ali značajne geste. Bilo da je to informisanje o dječijem raku, dijeljenje priča hrabrih mališana ili podrška inicijativama za bolju zdravstvenu njegu, zajedno možemo donijeti promjenu.

Neka 15. Februar bude dan kada slavimo hrabrost, širimo nadu i činimo svijet boljim za djecu koja se suočavaju s rakom.


Fotografija preuzeta s: https://www.pexels.com/

Podijeli ovu objavu:
Osnovna škola
“Musa Ćazim Ćatić”

Čekaluša 53
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

+387 33 208-567
+387 33 216-567

musacazimc@gmail.com