Izložba: Život u pokretu

Učenici devetih razreda su 13.12.2023. sa nastavnicom Belmom Smailagić bili na izložbi “Život u pokretu”. Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava 10. decembra i Međunarodnog dana migranata 18. decembra, Goethe-Institut predstavlja izložbu “Život u pokretu”  s 64 fotografije mladog foto novinara Armina Durguta, koje dokumentiraju život izbjeglica duž balkanske rute.
Kako izgleda život izbjeglica odnosno migranata u Bosni i Hercegovini pitanje je o kojem većina nas i ne razmišlja, osim ako nismo direktno pogođeni. U lokalnim medijima ili se uopće ne izvještava o migrantima ili se to radi na negativan i površan način. Obično se radi o statističkim podacima, a ne o ljudskim sudbinama koje se kriju iza tih brojeva. Lice migranta kao metonimija njegove sudbine ostaje nepoznato. Veći dio društva u Bosni i Hercegovini – i ne samo ovdje – pokazuje bezobzirno nezanimanje za sudbinu ljudi koji bježe od rata i siromaštva, te teže da žive u sigurnosti i blagostanju i postanu dio naše svakodnevnice.
Armin Durgut usmjerava objektiv svoje kamere protiv besperspektivnosti i svoju pažnju usmjerava na izoliranu individuu – individuu koja je “zarobljena” u svom migrantskom svakodnevnom životu. Fotografskim fokusiranjem na pojedinca i njegovu sudbinu, okrutnosti onoga što vidimo u medijima se razbija, dajući “ljudsku priču” – značaj koji nam je generalno uskraćen. Durgutov čist, direktan i nedvosmisleni fotožurnalizam iz temelja podriva šutnju i nečinjenje u medijima, politici i društvu. Srž Durgutovog fotografskog pristupa leži u autorovoj potrebi da prisili promatrača da se angažira i potakne ga na emocionalnu reakciju.
Učenici su uživali u ovoj sjajnoj postavci fotografija, a nakon izložbe su sa nastavnicom razgovarali o onome što su vidjeli. Njihova zapažanja i interes za izložbu su za svaku pohvalu. U galeriji na sljedećem linku možete pogledati mali video i fotografije posjete: Život u pokretu