Interaktivna izložba: Svemir. Čovjek. Inteligencija

Učenici VII-1 su u utorak, 12.12.2023. godine sa razrednicom Belmom Smailagić posjetili izuzetno zabavnu izložbu pod nazivom Svemir | Historija čovječanstva | Mozak | Antropocen | Vještačka inteligencija.

Vrhunska istraživanja u Njemačkoj, prilagođena za mlade, koji uče njemački jezik, prikazana u interaktivnoj putujućoj izložbi u pet tematskih područja spomenutih u nazivu izložbe. Prilagođena je ciljnoj grupi s razumljivim tekstovima, raznim slikama, grafikama, inscenacijama, animacijama, filmovima, podcastima i interaktivnim elementima.

Cilj izložbe je također i pokazati svima onima koji uče njemački jezik, koji podučavaju njemački jezik i onima koji se zanimaju za Njemačku, da istraživanja u Njemačkoj uživaju visok status i da su bitan dio njemačke kulture. Istovremeno je nauka u Njemačkoj internacionalno odlično umrežena i nudi brojne mogućnosti studentima i mladim istraživačima iz cijelog svijeta, što je kroz mnoge konkretne primjere moguće vidjeti i na izložbi.
Različite teme prate odgovarajuće inscenacije, kako bi teme bile još opipljivije učenicima: preklapanje lica (eng. face morphing) na monitoru, prikaz udaljenosti u svemiru pomoću zračnog omotača, instalacije kojima se kroz uticaj muzike mogu doživjeti različite emocije ili interakcija robota. Tu su i razne laboratorijske stanice, a može se aktivno isprobati i 40 000 godina stara frula od kosti. QR kodovi upućuju na dodatni materijal u obliku videa, galerija slika ili podcasta. Sadržaji izložbe namijenjeni su mladima koji uče njemački jezik, a prezentovani su na njemačkom i engleskom jeziku.

Na kraju njihovog druženja je bio mali kviz te su učenici mogli osvojiti i simbolične nagrade Goethe instituta. Koliko su uživali u ovoj vrsti edukacije, možete vidjeti u galeriji slika na sljedećem linku: Interaktivna izložba, VII-1
Prilog o ovoj izložbi i učešću učenika VII1 će biti emitovan na BHRT1 u nedjelju, 17.12.2023  u 11.00 sati u emisiji Thinking box.