Evropska Komisija je 2007. godine proglasila 18. oktobar za Dan borbe protiv trgovine ljudima. Od tada se u svim zemljama članicama EU organizuju aktivnosti na nacionalnom nivou kojim se želi skrenuti pažnja javnosti na opasnosti i posljedice trgovine ljudima.
Trgovina ljudima predstavlja jedan od najstrašnijih oblika kršenja ljudskih i dječijih prava, ali i jedan od najekstremnijih oblika rodno zasnovanog nasilja.
U potrazi za boljim životom i zaradom veliki broj osoba postane žrtvom trgovine ljudima. Trenutna migrantska kriza u svijetu je postavila veliki izazov pred nadležne službe i nevladine organizacije kako da na efikasan i koordinisan način odgovore na ovaj problem. To se naročito reflektuje u identifikaciji (potencijalnih) žrtava trgovine ljudima među migrantima i izbjeglicama.
Trgovina ljudima ili kako se još naziva „moderno ropstvo“, znači prodaju ljudskih bića u svrhu seksualnog iskorištavanja, radne eksploatacije na gradilištima, poljoprivrednim dobrima i domaćinstvima, prisilnog prosjačenja, nelegalnog usvajanja ….
Borba protiv trgovine ljudima nije isključivo odgovornost samo nadležnih institucija, nego i svakog savjesnog i odgovornog pojedinca i građanina koji može da doprinese sprečavanju ovog problema.
Trgovina ljudima predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava i jedan je od najvećih izazova današnjice. Prema procjenama Međunarodne organizacije rada više od 27,6 miliona ljudi danas je žrtva trgovine ljudima, od čega oko 5,2 miliona djece. Većina žrtava je prisiljena na rad i prosjačenje ili druge oblike zlostavljanja, a posljednjih godina sve više žrtava je vrbovano i iskorištavano zloupotrebom interneta i drugih digitalnih tehnologija. Žene i djevojčice čine čak 71% ukupnog broja identifikovanih žrtava. U Bosni i Hercegovini i zemljama Zapadnog Balkana, trgovina ljudima je i dalje ozbiljan problem.
Fotografije su vlasništvo učenika i nastavnika naše škole. 🙂