Sebilj je javna gradska česma u obliku male kule.
Sebilj ili Sebil je arapska riječ u značenju “put“, ali kao izraz označava dobrotvornu fontanu posebnog oblika na trgovima, na kojoj je sebiljdžija zahvatao vodu iz korita i besplatno napajao žedne.
U Sarajevu je nekada postojalo stotine sebilja, a danas se jedini sačuvani sebilj nalazi na baščaršijskom trgu i smatra se prepoznatljivijim simbolom Sarajeva.
Sebilji korijene vuku sa Arabijskog poluotoka, a u Bosnu i Hercegovinu su običaj izgradnje sebilja donijele Osmanlije. U sebilju je radio sebiljdžija (službenik na državnoj, ili vakufskoj plati), koji je vodu besplatno djelio ožednjelim prolaznicima.
Sebilj, kojeg je podigao 1754. godine bosanski vezir Mehmed-paša Kukavica, izgorio je u požaru 1852. godine, a nalazio se nešto niže od današnjeg te nakon čega je i porušen.
Sebilj na Baščaršiji osmislio je Aleksandar Wittek u pseudomaurskom stilu, a na današnje mjesto postavljen je 1913. godine. Obnavljan je početkom 1980-tih godina, pred XIV Zimske olimpijske igre i nakon posljednjeg rata.
Izvor: sarajevo.travel