Svjetski dan svjesnosti o albinizmu – 13. juni

Albinizam kao poremećaj pigmentacije je u Europi vrlo rijedak: oko 1 : 20000 osoba. Zbog toga je javna percepcija albinizma i zdravstvenih problema s kojima se osobe s albinizmom suočavaju vrlo slaba. Opća skupština Ujedinjenih naroda je 13. juni proglasila Međunarodnim danom svijesti o albinizmu.

Albinizam se definira kao nasljedni genetski poremećaj karakteriziran djelomičnim ili potpunim izostankom pigmenta melanina, zbog čega koža, kosa i oči imaju vrlo malo ili nimalo boje. Osim toga, sve njegove vrste uzrokuju probleme u razvoju i funkciji očiju kod osoba koje imaju albinizam.

* Što uzrokuje albinizam?
Poremećaj u jednom od nekoliko gena koji proizvode melanin uzrokuje albinizam.
Neispravni gen prenosi se s oba roditelja na dijete i dovode do albinizma. Albinizam je nasljedni poremećaj prisutan pri rođenju.

* Koji su simptomi albinizma?
Osobe s albinizmom imaju sljedeće simptome:
 -odsutnost boje (pigmenta) u kosi, koži ili očima
 -svjetlija boja od uobičajene za kosu, kožu ili oči
 -dijelovi kože koji nemaju boju.

Albinizam se javlja često uz probleme s vidom, koji mogu uključivati:
- strabizam,
- fotofobiju (osjetljivost na svjetlost),
- nistagmus (nehotični brzi pokreti očiju),
- oslabljen vid ili sljepoća,
- astigmatizam.

* Vrste albinizma?
Nekoliko je vrsta albinizma, ovisno o tipu genetskog poremećaja. Osnovna dva tipa albinizma su:
 – okulokutani albinizam – zahvaća kožu, oči i kosu,
 – okularni (očni) albinizam – može se javiti bez zahvaćanja kože.

* Kako se dijagnosticira albinizam?
Najtočniji način dijagnoze albinizma je genetskim ispitivanjem radi otkrivanja neispravnih gena povezanih s albinizmom. Manje precizni načini otkrivanja albinizma uključuju procjenu simptoma od strane liječnika ili test na elektroretinogramu. Taj test mjeri odgovor svjetlosno osjetljivih stanica u očima kako bi se otkrili očni problemi povezani s albinizmom.

* Liječenje albinizma?
Za albinizam nema lijeka. Međutim, liječenje i način života može ublažiti simptome i spriječiti oštećenje od sunca:
-  nošenje sunčanih naočala za zaštitu očiju od sunčevih ultraljubičastih (UV) zraka,
- zaštitna odjeća i krema za sunčanje za zaštitu kože od UVA i UVB zraka,
- dioptrijske naočale za ispravljanje problema s vidom,
- operacija mišića očiju radi ispravljanja abnormalnih pokreta očiju.

* Život s albinizmom
Većina oblika albinizma ne utječe na životni vijek. Osobe s albinizmom možda će morati ograničiti svoje aktivnosti na otvorenom jer su im koža i oči osjetljive na sunce. UV zrake sunca kod nekih ljudi s albinizmom mogu uzrokovati rak kože i gubitak vida. Usprkos nabrojanim zdravstvenim problemima, pojedinci s albinizmom mogu se uspješno integrirati u društvo i uz primjerene mjere opreza, baviti se svim poslovima i aktivnostima kao i ostali njihovi sugrađani. Pored ljudi albinizam se može javiti i kod životinja.