Međunarodni dan obitelji

Međunarodni dan obitelji, proglašen od Ujedinjenih Naroda 1994. godine, obilježava se 15. maja s ciljem podizanja svijesti o važnosti obitelji i njezine uloge u društvu.
Obitelji su temelj svakoga društva, a pružajući osjećaj pripadnosti i identiteta sudjeluju u oblikovanju vrijednosti i uvjerenja pojedinaca. Postoje različite vrste obitelji, ali jedno je sigurno – obitelj je zajednica ljudi koji se međusobno vole, slušaju, podržavaju i pomažu jedni drugima. U obitelji svaki član ima svoje mjesto i u njoj je važno zajedništvo i međusobna potpora. Danas ima sve manje tradicionalnih obitelji koje čine majka, otac i djeca. Često susrećemo obitelji koje čine osobe koje su se rastavile od svojih partnera, pronašle novog i s njime osnovale vlastitu obitelj, u čijem sastavu mogu biti i djeca iz prvih brakova oba partnera.

Obitelj je ta koja gradi, odgaja i stvara mlade osobe, buduće naraštaje odraslih  ljudi sa svojim vlastitim karakterom, stavovima, vjerovanjima, vrijednostima, kulturom, običajima i tradicijom.

Obitelj je ta od koje kreće razvoj i odgoj djeteta, ona je svojim poticajnim ciljevima začetnik usađivanja bitnih obilježja djetetu (mir, zajedništvo, tolerancija..), stoga je izuzetno važno kod djece od najranije dobi osvještavati važnost obitelji, vrijednost roditelja, braće i sestara, baka i djedova, te svih ostalih članova zajednice.

U okrilju obitelji usvajamo vrijednosti i učimo se onome što je dobro te se oblikuje naš karakter, razvijaju vještine, izgrađuje samopoštovanje i osjećaj za druge. Učimo se toleranciji i uvažavanju drugih, učimo kakvi ljudi trebamo biti. Obitelj je temelj svakog društva i ona je ujedno prva škola međuljudskih odnosa.

Kad u obitelj dođe prinova – dijete, to je velika sreća i radost. Važno je da oba partnera ravnopravno sudjeluju u odrastanju i odgoju djeteta. Istraživanja i praksa pokazuju da roditelji pokazuju sve veći interes za informacijama o roditeljstvu, djetetovu razvoju i odgoju. Zdrava i poticajna obitelj ponudit će djetetu trajnu, stalnu i poticajnu okolinu koja će bodriti i voditi dijete nudeći mu razna iskustva kroz participaciju oba roditelja u odgoju i odrastanju. Roditeljska toplina, prihvaćanje, kvalitetna komunikacija, emocionalna podrška i jasno definirana pravila ponašanja, postavljanje granica koje djetetu omogućavaju razvijanje radnih navika, neophodni su kako bi se djeca razvijala u mentalno zdrave te emocionalno i socijalno stabilne odrasle osobe. Ravnopravno raspoređivanje obveza rada oba partnera i kvalitetno provedenog vremena s obitelji doprinosi stabilnosti obiteljskog okruženja. To je jedan od najvažnijih uvjeta djetetovog fizičkog i mentalnog zdravlja i zdrave obitelji.

Kod mladih roditelja postoji potreba za podrškom roditeljstvu, za savjetovanjem sa stručnjacima i razmjenom iskustva s drugim roditeljima. Na žalost, ne postoji škola za roditelje i zato su važne različite usluge u društvu koje su usmjerene na obitelji i odnose se na podršku obitelji i podršku roditeljstvu.