Vučko

Vučko (deminutiv od vuk) bio je zvanična maskota XIV zimskih olimpijskih igara održanih u Sarajevu 1984. godine.

Prijedlog za maskotu dao je slovenski slikar Jože Trobec iz Kranja, a odabran je među mnogobrojnim prijedlozima putem najvećih jugoslavenskih novina i časopisa.

Među pet prijedloga za maskotu koji su ušli u uži izbor bile su i maskote snježne lopte, planinske koze, janjeta, ježa i lasice.

Autor maskote Vučka: Jože Trobec (foto: Damjan Žibert 24ur.com)

U izboru za maskotu ukupno je učestovalo 836 umjetnika sa svojim prijedlozima.

„Želio sam napraviti životinjsku abecedu za djecu, skicirao razne životinje, a među njima je bio i jedan vuk. Nikada se ranije nisam javljao na neke konkurse, pa ni ovaj za maskotu Olimpijskih igara nisam ozbiljno shvatio“, priča Trobec.

Navodi kako je studirao maskote ranijih ZOI i kako je među njima bilo mnogo životinja poput medvjeda i zečeva.

„Tada mi je pao na pamet vuk koji je karakterističan za Bosnu i nacrtao sam ga kao jednog simpatičnog i dobroćudnog lika. Žena me je uspjela nagovoriti da pošaljem na konkurs svoj rad kako mi kasnije ne bi bilo žao.“

Konkurs je bio 1981. godine, a on je svoj rad poslao u posljednji čas.

Vučko je oko vrata imao crveni šal, a na ramenu je nosio par crvenih skija. U prezentacijama u medijima, reklamama i spotovima, Vučko se često oglašavao povikom: “Sarajevoooooooo”.

Glas Vučku u televizijskim spotovima dao je naš Sarajlija Zdravko Čolić.

Prema navodima Međunarodnog olimpijskog komiteta (IOC), maskota je, na neki način, dovela da se vuk koji je do tada u ovoj regiji smatran krvožednom i opasnom životinjom, jednim dijelom zavoli.

Vučko se smatra jednom od najprepoznatljivijih maskota svih olimpijskih igara!

Izvor: wikipedia, balkans.aljazeera.net