Svjetski dan plesa

Svjetski dan plesa obilježava se od 1982. godine 29. aprila i širom svijeta čitaju se međunarodne i nacionalne poruke ljudi neraskidivo vezanih uz ples.

UNESCO-ov Međunarodni komitet za ples (CID) pokrenuo je ovu inicijativu, a izabrao je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea za Svjetski dan plesa.

Osnovna ideja tog dana je podsjećanje javnosti na ples kao umjetnički oblik izražavanja te uživanje u njegovoj univerzalnosti koja prevladava sve političke, kulturne i etičke prepreke.

CID je službena krovna organizacija za sve vrste plesa u svim zemljama svijeta i nevladina je organizacija osnovana 1973. godine unutar sjedišta UNESCO-a u Parizu, gdje mu je i danas sjedište.

Članovi CID-a su istaknuti savezi, udruženja, škole, firme i pojedinci iz više od 170 zemalja i službeni je partner UNESCO-ove Organizacije Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu.

Umjetnički direktor Baleta NPS Evegeny Gaponko je povodom Međunarodnog dana plesa uputio sljedeću poruku – 29. aprila 2023. godine:

„Ples je jezik koji razumije cijeli svijet, a sposobnost izraza kroz pokret je umijeće koje spaja ljude. Plesom ponekad možemo reći više nego riječima… Dijete počne pjevati i prije nego što progovori, da pleše i prije nego što prohoda… Ples je naše prirodno sredstvo za izražavanje raspoloženja i emocija i urođeni odgovor na ritam života. Veliki svjetski umovi govorili su da kada bi ljudi više plesali mnogi bi sukobi bili izbjegnuti…“