Izložba “Između četiri zida”

Povodom globalne kampanje “16 dana aktivizma”, u Europe Houseu je otvorena upečatljiva izložba – “Između četiri zida”.

Izložba, predstavljena u saradnji sa Ambasadom Španije u BiH i Goethe institutom, nastoji da pozove na razgovor o rodno zasnovanom nasilju u bh. društvu i podsjeti na kolektivnu obavezu za snažni angažman na eliminaciji nasilja protiv žena i djevojaka.

Autorke izložbe, Aida Redžepagić, nagrađivana fotografkinja, i Kristina Ljevak Bajramović, nagrađivana medijska radnica, predstavljaju fotografije i svjedočanstva iz svakodnevnog života i situacija sa kojima se suočava gotovo svaka druga žena u bh. društvu.

Izložba otvara četvrti zid i poziva publiku da svjedoči o posljedicama rodno zasnovanog nasilja.

Grupa učenika devetih razreda je sa nastavnicom Belmom Smailagić posjetila ovu značajnu i odličnu izložbu, 30.11.2023. Sa učenicima se razgovaralo o navedenoj temi, u nadi da će se u bosanskohercegovačkom društvu u budućnosti više o ovome razgovarati i da će svako moći naći način da se suprotstavi.

Izložba “Između četiri zida” predstavlja ne samo spoj umjetničkih formi već i snažan podsjetnik na potrebu da se aktivno suprotstavimo svim oblicima nasilja koji se skrivaju unutar naših svakodnevnih života.

Fotografije sa ove zaista zanimljive izložbe možete pogledati u našoj galeriji na sljedećem linku: IZLOŽBA