Savjet mjeseca novembra

Kako pozitivne riječi oblikuju odgovornu djecu?

Znamo da pohvale ili kritike odlučuju o samopouzdanju kod djeteta. Postoje i drugi važni načini pomoću kojih utičemo na našu djecu, posebno način na koji  im iskazujemo upute i naredbe, odnosno odabirom negativnih ili pozitivnih riječi.

Kad ste sa  djecom imate ogromnu mogućnost da ih usmjerite prema pozitivnim i korisnim podacima koje djeca mogu usvojiti, a koji će im cijeli život biti od pomoći i koristi.

Djeca uče kako će se ponašati i djelovati prema onome kako ih mi vidimo i objašnjavamo svojim riječima, zato se isplati kad su te riječi poticajne.
Djetetu dajete jasne upute kako treba pravilno postupiti. Djeca ne znaju uvijek kako se trebaju čuvati, zato neka vaše naredbe budu određene. Izricanjem pozitivnih rečenica naučit ćete svoje dijete da razmišlja i djeluje pozitivno, da osjeti da je sposobno snaći se u raznim prilikama budući da zna kako mora postupiti, a ne opterećuje se time što ne smije učiniti.