Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH

06.04.2022. godine učenice devetog razreda naše škole Iman Džaferović, Lana Budalica, Naida Šahinović, Nađa Šahinović, Farah Ibiši, Ajša Kukan i bibliotekarka Senada Bašić su posjetile Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine. Tom prilikom su saznale priču o Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine koja počinje davne 1961. godine. Tada je, pod nazivom „Muzej književnosti Bosne i Hercegovine“ osnovana institucija koja je 1977.godine dobila današnje ime. Muzej  posjeduje  oko 67 književnih i 30 pozorišnih zbirki koje broje više od dvadeset hiljada eksponata. Prati život i rad bosanskohercegovačkih autora i autorica svih nacionalnosti i konfesija i svjedoči o životu, raznovrsnom i zanimljivom, punom strašnih i teških udaraca, ali i o velikoj produkciji kakva se rijetko viđa. Stalna postavka Muzeja obnovljena je i renovirana uz pedeset i petu godišnjicu Muzeja. Prikazani su izabrani eksponati iz zbirki deset bosanskohercegovačkih pisaca i devet bosanskohercegovačkih pozorišnih umjetnica i umjetnika. Prema postojećim podacima, kuća u kojoj se od 1961. godine nalazi Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine, datira iz sredine 19. vijeka. Kuća je bila u vlasništvu porodice Skarić, a kasnije porodice Despić. Fasada kuće ukrašena je reljefima.

Iznad ulaza Stalne postavke Muzeja postavljen je reljef sa stiliziranim pticama koje piju vodu iz šadrvana. Replika ovoga rada danas se koristi kao logo Muzeja. Autorica ovog ukrasa na kući je Iva Despić, prva akademska vajarka u Bosni i Hercegovini, nekadašnja stanarka i vlasnica kuće. Muzejski arhiv još čuva crno-bijele fotografije iz dvadesetih godina prošloga vijeka, na kojima vajarka,u bijeloj vajarskoj kuti, stvara pored šadrvana, koji se i danas nalazi u bašti.

Fotografije sa druženja iz muzeja možete pogledati u našoj galeriji na sljedećem linku: POSJETA MUZEJIMA