Međunarodni dan žena na selu

Učenice naše škole, na inicijativu nastavnice  Indire Buljubašić, posjetile su Sajam žena u poljoprivredi održan povodom Međunarodnog dana žena na selu. Riječ je o zvaničnom prazniku u kalendaru Ujedinjenih nacija, čiji je cilj podizanje svijesti javnosti o potrebama i izazovima žena koje žive i rade u ruralnim zajednicama širom svijeta. U okviru posjete, učenice su imale priliku razgovarati sa ženama-poduzetnicama koje upravljaju zadrugama i kompanijama širom zemlje. Svaka četvrta zaposlena žena u Bosni i Hercegovini radi u poljoprivrednom sektoru, a ovakvi sajmovi su prilika da se predstavi njihov rad i proizvodi. Poduzetnice su podijelile svoje priče i ideje, a učenice su iskazale interesovanje za kreme od ljekovitog bilja, med, prerađevine od voća i povrća. Njihovo učešće na Sajmu su pozdravili predstavnici Američke agencija za međunarodni razvoj (USAID) i Ambasade Švedske iz dvije prijateljske zemlje koje kroz FARMA 2 projekat realiziraju različite oblike podrške razvoju poljoprivrede u Bosni i Hercegovini.