JU OŠ Musa Ćazim Ćatić Sarajevo

Moć prijateljstva

Prijateljstvo je jedan od najvažnijih faktora u procesu odrastanja i socijalizacije djece.  Druženje i komunikacija sa vršnjacima pruža mnogo prostora za igru i učenje, ali i razvoj socijalnih vještina: razumijevanje, prihvaćanje, odbacivanje, identifikacija, dokazivanje, pripadnost, kompetitivnost…

Kontakti sa prijateljima predstavljaju poligon za   jačanje samopouzdanja i samokritičnosti,  odgovornosti, iskrenosti ali i prostor za promjene i nove uloge u životu. Zahvaljujući ulogama i uticajima koje na djecu imaju prijatelji, dječaci i djevojčice  sebe prilagođavaju vanjskom svijetu – roditeljima, braći i sestrama, nastavnicima, komšijama, rodbini… Ukoliko su odnosi i uloge među prijateljima pozitivni, iskreni, dobronamjerni, bazirani na uzajamnoj brizi, ljubavi, poštovanju, pomaganju, humoru – utoliko će se i djeca razviti u društveno poželjne ličnosti koje će znati dozirati svoju energiju i nastup prema drugima. Pri svemu tome je naravno bitna i vlastita volja. Nažalost, često smo svjedoci da neka djeca i mladi rade suprotno od  nastojanja porodice i škole – pa umjesto da odrasli budu ponosni što djeca slijede njihove savjete i ideale, oni tuguju ako su djeca napravila pogrešne izbore po pitanju društva ili aktivnosti i sadržaja u svom životu, ili došli u sukob sa moralom i nedozvoljenim radnjama.

Sada u vanrednim okolnostima, kada su djeca ograničena na kućni ambijent  i virtuelno druženje, ostaje nezadovoljena potreba za socijalizacijom i druženjem. Usljed različitih životnih okolnosti i vlastitoj brizi za zdravlje i školske obaveze,  neka djeca zaboravljaju na vrijednost prijateljstva. U utrci za zadaćama i ocjenama, promaknu poruke podrške i empatija za drugare koji su malo zatvoreniji ili u nekom problemu.  Neka djeca zbog svoje  samozatajne prirode ili nesigurnosti nisu spremna da iniciraju pozive, poruke, igrice, timski rad, razmjenu zadaća i sl. – te zbog toga ostaju van razrednih događaja, isključeni iz grupe, sami i prepušteni društvu odraslih. S druge strane, imamo djecu koja polaze samo od svojih potreba i interesa i ne mare za tuđe emocije i potrebe, te ponekad nepromišljeno ili iz zabave izreknu „teške“ riječi koje imaju obilježje uvrede, ismijavanja, ogovaranja ili prijetnji prema nekome. Obje navedene situacije izazivaju negativne emocije i stanja : tugu, bijes, razočerenje, povlačenje, usamljenost, nesigurnost…

Da bi izbjegli ove negativne pojave, svako dijete može poraditi na prijateljstvu i iz uloge druga pomoći da se neki dječak ili djevojčica u razredu lakše nosi sa životnim prilikama, izazovima, teškoćama. Uz podršku i razumijevanje prijatelja djeca  lakše podnose i zdravstvene probleme, i lošije ocjene, i neuzvraćene simpatije, i  konkurenciju, i neuspjeh, i druge nevolje.

Zato je poželjno da prijateljstvo njegujemo kroz dobre uzajamne odnose i da pokažemo interesovanje jedni za druge. Sigurno ćete izmamiti osmijeh i radost, dobiti povjerenje i divljenje svojih drugara i odraslih, te dobiti epitet PRIJATELJA  kada i / ili ako :

  • pokažete razumijevanje za trenutak ( ugodan ili neugodan) kroz koji vaš drug ili drugarica prolazi
  • poštujete privatnost svog druga ili drugarice
  • pokažete i svoje slabosti
  • čestitate drugu ili drugarici na uspjehu u školi ili vannastavnim aktivnostima
  • inicirate neku vrstu komunikacije s drugarima – druženje, igricu, timski rad na nekom projektu ili zadaći ( posebno prema onima koji se malo slabije snalaze u drugarskim odnosima)
  • uputite neku razumnu kritiku kada drug ili drugarica srlja u probleme ili se dokazuje na pogrešan način
  • nazovete drugare kada su bolesni – uputite riječi podške
  • stavite se na raspolaganje za pomoć u zadaći
  • sugerišete drugu ili drugarici ukoliko treba mijenjati svoj odnos prema nekome u pozitivnom smjeru
  • iskazati neslaganje sa idejama koje mogu nekome ili vama lično štetiti
  • pokazati divljenje za životne vrijednosti koje drug ili drugarica promoviše : iskrenost, humanost, empatija, poštenje, dobronamjernost, pozitivan humor, trud…
  • ŽIVJETI PRIJATELJSTVO KAO UNIVERZALNU LJUDSKU VRIJEDNOST
Podijeli ovu objavu:

Oglasna tabla

Osnovna škola
“Musa Ćazim Ćatić”

Čekaluša 53
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

+387 33 208-567
+387 33 216-567

musacazimc@gmail.com