Realizovan Sat kodiranja

Naša škola se već petu godinu za redom uključuje u najveći informatičko-edukativni događaj u historiji učenja pod nazivom “Sat kodiranja”.To je globalni pokret i jedinstveni vid inovativne informatičke obuke, koji je pokrenula neprofitna organizacija CODE.ORG iz Amerike, a odobrilo Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS. U našoj zemlji kordinaciju ovog važnog događaja obavlja Resursni centar za promociju civilnog društva- CPCD. Cilj ovog pokreta je da se programiranje (algoritamski način razmišljanja) približi učenicima na jedan drugačiji način, kroz specijalno dizajnirane tutorijale uz popularne tutorijale kao što su Angy Birds, Ratovi zvijezda, Minecraft ili Dance Party. Tutorijali liče na igru, a razvijaju način razmišljanja zbog kojeg će mladi mnogo bolje razumijeti tehnologiju koju svakodnevno koriste.
U ponedjeljak, 03.12.2018.godine u našem kabinetu informatike održan je prvi “Sat kodiranja”. Satom je rukovodila nastavnica informatike Azra Kreho, a prisustvovali su članovi informatičke sekcije, koji su se dobro zabavili rješavajući zadatke na drugačiji način. U toku sedmice, u okviru redovnog programa učenici od 6. do 9. razreda su napravili prvi korak iz oblasti programiranja na jednostavan i zabavan način.
Pored toga svi učenici mogu okušati svoje programerske vještine na sljedećem linku:
SAT KODIRANJA